Domov Zahraničie Trápenie sýrskych civilistov konečne ustalo

Trápenie sýrskych civilistov konečne ustalo

0
0

Bezpečnostná rada OSN po dlhom váhaní a tvrdých diplomatických rokovaniach nakoniec schválila rezolúciu, ktorá zaviedla dočasné 30-dňové prímerie, ktoré má za cieľ uskutočniť humanitárnu pomoc.

Provincia Ghúta blízko Damašku, hlavného mesta Sýrie, ktorá je považovaná za poslednú rebelskú baštu, bola posledný týždeň pred prijatou rezolúciou vystavená bombardovaniu povstalcov, no aj vrátane civilistov.

Podľa odhadov humanitárnych organizácií zahynulo niekoľko stoviek civilistov, vrátane detí a ďalších niekoľko stoviek civilistov bolo zranených.

Bombardovanie povstalcov?

Koncom minulého týždňa neustále pokračujúce bombardovanie a ostreľovanie vyvolalo diplomatickú roztržku. Západné mocnosti obvinili sýrsku vládu, ktorá je podporovaná Ruskom z cieleného bombardovania mesta Ghúta, ktoré boli podľa ich vyjadrení jasným porušením medzinárodného humanitárneho práva.

Rusko sa bránilo, že len bojovalo proti povstalcom, ktorí narušovali mier v Sýrii a civilistov používalo ako živé štíty, teda sa ich obetiam nedalo zabrániť.

Protesty proti zabíjaniu detí.

Rokovania o rezolúcii boli náročné

Rusko blokovalo aj posledných 10 predložených rezolúcií v Bezpečnostnej rade OSN. Rusko sa rokovaním o rezolúcii, ktorú predložili Švédsko a Kuvajt, snažilo pozmeniť samotné znenie aj tohto textu rezolúcie.

Rusko požadovalo zahrnúť do rezolúcie o prímerí všetky strany, vrátane zaistenia garancií zo strany USA, že aj povstalci budú toto prímerie dodržiavať.

Následný tlak na ruského prezident Vladimíra Putina zo strany francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a nemeckej kancelársky Angely Merkelovej, ako aj tlak všetkých 10 nestálych členov Bezpečnostnej rady OSN primälo Rusko k prijatiu upravenej verzie rezolúcie o 30‑dňovom prímerí v celej Sýrii, aby sa umožnila nevyhnutná humanitárna pomoc a evakuácia zranených zo zničených nemocníc.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…