Domov Komentáre Tri dôvody, prečo znovuzvolenie Miloša Zemana za českého prezidenta vyvolalo toľké vášne

Tri dôvody, prečo znovuzvolenie Miloša Zemana za českého prezidenta vyvolalo toľké vášne

0
0

Českí voliči rozhodli. Ich prezidentom bude na ďalších päť rokov Miloš Zeman. Analytici sa tvária, že ich to neprekvapilo. Napriek tomu vyvolalo potvrdenie Zemana v úrade veľké vášne.

Existujú minimálne tri vážne dôvody, prečo je tomu tak. Prvým je nepochybne kontroverznosť samotného prezidenta. Napr. spôsob, akým vstupuje do riešenia vládnych kríz, vrátane tej aktuálnej s premiérom v demisii Babišom.

Ten je pre mnohých Čechov ďaleko nad rámec akceptovateľnej reprezentatívnej funkcie prezidenta. Rozpačité dojmy vyvolávajú aj jeho výroky a kontakty smerom k totalitným a autoritatívnym režimom.

Jeho oponenti dokonca tvrdia, že mu tieto výrazne prispeli na kampaň k znovuzvoleniu. No a to by už bolo aj serióznym bezpečnostným rizikom. Druhým dôvodom je spôsob jeho komunikácie.

Ale aj vzťah k médiám. Miloš Zeman je totiž od nepamäti známy svojimi bonmotmi, ktoré z času na čas obohatí vulgarizmami. Takými, ktoré časť českej verejnosti chápe ako nehodné hlavy štátu.

Keď sa to navyše doplní o otvorenú vojnu, ktorú vedie s viacerými novinármi, tak je nepochybné, že nás čakajú roky ďalšieho silného štiepenia českej spoločnosti. Tretím vážnym dôvodovom je fyzická kondícia prezidenta.

Zlé jazyky pritom zdôrazňujú najmä jeho vzťah k alkoholu, ale aj prirodzený úbytok síl vzhľadom na vek. Viacerí občania pritom otvorene priznali svoju obavu, či budú ďalšie voľby skutočne až o päť rokov.

Z hľadiska porovnania boli pre slovenského pozorovateľa tieto voľby zaujímavé aj pohľadom na stav politickej kultúry v našich krajinách.

Na jednej strane sme v Čechách zaznamenali prvoplánové a populistické heslá veľmi podobné Slovensku. No na druhej strane bol jasný rozdiel v schopnosti jasne a bezpodmienečne podporiť kandidáta postupujúceho do druhého kola, či so cťou prijať prehru.

Spomeňme si kto a ako „podporil“ kandidáta Andreja Kisku postupujúceho do druhého kola, alebo ako „statočne“ prijal svoju prehru Robert Fico. V tejto veci sa máme od našich západných susedov ešte čo učiť.

Martin Klus, politológ a poslanec NR SR

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 07/2020: Parlamentný cirkus tesne pred voľbami

Kiež by už bolo po voľbách… povie si určite každý súdny človek pri pohľade na to, čo…