Domov Šport Triumf Keňana Keira, Jerotichovej rekord pretekov

Triumf Keňana Keira, Jerotichovej rekord pretekov

0
0

Keňan Reuben Kerio sa stal víťazom hlavnej súťaže mužov na 94. ročníku Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach časom 2:08:12 h, ktorý je tretí najlepší víťazný v histórii podujatia a celkovo siedmy. Z víťazov boli rýchlejšie v cieli len jeho krajania Lawrence Kimaiyo v roku 2012 (2:07:01) a Sammy Kosgei pred dvoma rokmi (2:07:07).

Sahajda splnil limit na ME

Slovák Tibor Sahajda si splnil cieľ, a nielenže výrazne o vyše päť minút zlepšil svoj osobný rekord 2:23:51 h z augusta z maratónu v Rajci na 2:18:44 h, ale splnil aj limit na budúcoročné majstrovstvá Európy v Berlíne.

Ženská víťazka Sheila Jerotichová z Kene časom 2:27:34 h o 13 sekúnd posunula rekord MMM Ešete Didovej spred štyroch rokov. Iba 23-ročný Reuben Kerio, najmladší z poľa afrických favoritov, triumfoval po sóle v záverečných štyroch kilometroch, keď ušiel aj Etiópčanovi Robimu, ktorý s ním vydržal najdlhšie, a napokon finišoval druhý v osobnom rekorde 2:08:36 h.

Tretí dobehol ďalší z Keňanov Richard Sigei za 2:09:05 h, obhajca prvenstva David Kiyeng finišoval ôsmy časom 2:12:07 h. „Bežalo sa mi výborne, trať aj diváci okolo nej ma milo prekvapili. Ak to bude možné, o rok sa rád vrátim.

Som veľmi rád, že som zvíťazil a utvoril si skvelý osobný rekord. Po 38. kilometri som už videl, že môžem zvíťaziť. Košický okruh je rýchly, a ak budú znova ideálne podmienky, trúfam si aj na traťový rekord.

Myslím si, že mám v nohách výkon 2:06:50,“ tvrdil po pretekoch Reuben Kerio z manažérskej skupiny Taliana Federica Rosu, ktorého lanský šampión David Kiyeng označil pred pretekmi za svoj tajný tip na víťaza.

Až 7 z osmičky Afričanov v prvej desiatke sa dostalo pod 2:12 h, za nimi dobehli obaja najlepší Slováci z TJ Obal servis Košice Tibor Sahajda na 9. a Jozef Urban, tiež v osobnom rekorde 2:21:51 h – na 10. mieste.

Dosiahol kvalitný čas

Sahajda, zverenec Pavla Madára, sa po 11 rokoch stal prvým Slovákom, ktorý sa dostal pod 2:20 h. Posledný, kto to pred ním dokázal, bol v apríli 2006 Marcel Matanin. V Lipsku vyhral maratón za 2:19:31 h. Sahajda je len sedemnásty slovenský maratónec v histórii, ktorý pokoril métu 2:20 h v maratóne.

„Som mimoriadne spokojný, nečakal som taký kvalitný čas, no na druhej strane – veril som si. Chcem sa poďakovať všetkým – fanúšikom, rodine, manželke. Bez nich by som možno nikdy na štarte MMM nestál,“ vravel v cieli 26-ročný Tibor Sahajda pochádzajúci z Raslavíc v okrese Bardejov.

Zlepšila rekord o 13 sekúnd

Ženy bežali od začiatku na rekord pretekov, dokonca v prvej polovici to vyzeralo na výsledný čas medzi 2:24 a 2:25 h. „Žiaľ, na 27. kilometri odstúpil nečakane vodič Joshua Rono, ktorý mal s dievčatami bežať až do konca.

To výrazne ovplyvnilo aj výsledný výkon,“ vravel manažér víťaznej Sheily Jerotichovej Julien di Maria. Napriek tomu však rekord padol, aj keď ho 28-ročná Keňanka prekonala len o 13 sekúnd.

V druhom štarte na kráľovskej vytrvaleckej trati skončila opäť na stupni víťazov, v premiére na jar v čínskom Čhung‑čchingu bola tretia. Osobný rekord si zlepšila o viac ako minútu z 2:28:53 na 2:27:43 h.

„Mala som skvelý deň, od začiatku pretekov som sa cítila výborne. V porovnaní s mojím prvým maratónom v Číne bol košický oveľa krajší a bežali sme aj vo výrazne lepších podmienkach,“ tvrdila víťazná Sheila Jerotichová.