Domov Ekonomika Trump sa zahráva s medzinárodným obchodom

Trump sa zahráva s medzinárodným obchodom

0
0

Americký prezident Donald Trump spôsobuje svojou obchodnou politikou vrásky na čele takmer celému svetu. Ešte pred dvomi týždňami podpísal rozhodnutie o vysokých clách na dovážanú oceľ a hliník, teraz zachádza ešte ďalej.

Ešte predtým, ako prezident Trump toto rozhodnutie podpísal zdvihla sa proti nemu vlna kritiky, a to aj z vlastných radov. Kvôli vysokým clám odišiel od neho jeho hlavný ekonomický radca Gary Cohn.

EÚ hrozí obchodná vojna

Ani to však Trumpove rozhodnutie nezmenilo a po tom, čo rozhodnutie o clách podpísal, v obchodnom svete nastala panika. EÚ sa prostredníctvom svojej eurokomisárky pre obchod zastrájala zavedením ciel na niektoré dovážané americké produkty, v prípade, ak nedostane od Spojených štátov výnimku.

Trump kontroval rovnakou výhražkou – že zavedie clá na dovážané automobily z EÚ. Slovná prestrelka k činom našťastie nedospela a minulý týždeň o výnimke pre EÚ vo Washingtone rokovali nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier a eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová.

Európa zatiaľ s výnimkou

Výsledkom bolo, že minulý štvrtok oznámila Trumpova administratíva dočasnú výnimku pre členské štáty EÚ, ktorá má platiť do 1. mája 2018, pričom o jej predĺžení sa bude ešte rokovať.

Šéfovia vlád členských štátov sa však na minulotýždňovom summite zhodli, že táto výnimka by sa mala stať trvalou. V spoločnom vyhlásení odmietli argument USA, že clá sú v záujme ich národnej bezpečnosti.

Napriek dočasnej výnimke si lídri vyhradzujú právo „primerane reagovať“ na americké opatrenia. Okrem členských štátov EÚ budú od ciel oslobodené aj Kanada, Mexiko, Austrália, Argentína, Brazília a Južná Kórea.

Trump bojuje s Čínou

Zavedenie ciel má najmä zabrániť dovozu lacného hliníka a ocele z Číny. Tá Trumpovi ani naďalej nedá spávať. Najnovšie Trump podpísal dekrét, ktorým prikázal splnomocnencovi pre obchod vypracovať zoznam ďalších ciel na čínsky dovoz, a to až v objeme 60 miliárd dolárov.

Okrem toho obvinil Čínu z krádeže technológií. Za to chce jeho vláda podať sťažnosť na pôde Svetovej obchodnej organizácie a pritom pripravuje aj zoznam reštrikcií na čínske investície.

Ako odpoveď Číňania signalizoval možné clá na dovoz bravčového mäsa či jabĺk z USA, na americký dovoz v celkovej hodnote 3 miliardy dolárov.

Trhy padajú, dôvera podnikateľov klesá

V dôsledky týchto posunov v medzinárodnom obchode sa čoraz viac hovorí o možnej obchodnej vojne medzi USA a inými dôležitými ekonomickými hráčmi.

To už vyústilo do poklesu dôvery podnikateľského prostredia, napríklad v Nemecku. Dôverou podnikateľov trasie nielen možná obchodná vojna ale aj obava z medzinárodných rizík.

„Špirála protekcionistických opatrení by mala jasne negatívne vplyvy na globálnu a nemeckú ekonomiku,“ upozorňujú nemecký ekonómovia. Na možnú obchodnú vojnu reagujú aj trhy.

Od Trumpovho rozhodnutia uvaliť clá na čínsky dovoz a reštrikciami obmedziť čínske investície, zaznamenávajú prepad aj akciové trhy. Burza na Wall Street si ešte vo štvrtok pripísala trojpercentný prepad, japonská burza stratila 4 % a už rok nebolo tak nízko, padajú aj iné ázijské a európske burzy.

ano, foto: SITA, shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…