Domov Zahraničie Trump v poslednej chvíli zrušil útok na Irán

Trump v poslednej chvíli zrušil útok na Irán

0
0

Situácia na Blízkom východe sa už niekoľko mesiacov hrotí, pričom v posledných týždňoch to dospelo do štádia, kedy sa medzinárodné spoločenstvo obáva ozbrojeného konfliktu. Minulý týždeň k nemu takmer došlo. Americký prezident si ho údajne rozmyslel na poslednú chvíľu.

Po tom, čo Spojené štáty americké odstúpili od Iránskej jadrovej dohody a uvalili na Irán sankcie, došlo v Perzskom zálive k niekoľkým incidentom, pri ktorých boli napadnuté ropné tankery.

Svet sa začal rozdeľovať na podporovateľov Iránu a tých, čo Irán obviňovali z vyhrocovania násilia. USA začali do oblasti posielať vojenskú techniku a svetoví lídri upozorňovali na možnosť vypuknutia ozbrojeného konfliktu.

K tomu reálne mohlo dôjsť minulý týždeň. Svet bol od neho údajne vzdialený len 10 minút.

Zostrelenie špionážneho dronu

Iránske Revolučné gardy vo štvrtok zostrelili americký dron RQ-4 Global Hawk. Odôvodnili to tým, že sa dron nachádzal v iránskom vzdušnom priestore provincii Hormozgán na juhu krajiny.

Spojené štáty však odmietli, že by sa ich dron dostal nad územie Iránu a tento akt označili za nevyprokovaný útok, keďže ich dron sa pohyboval v medzinárodnom vzdušnom priestore.

Ako Irán informoval, lietadlo, ktoré sprevádzalo dron a nachádzalo sa v ňom asi 30 ľudí, revolučné gardy ušetrili. Napriek tomu sa americký prezident Donald Trump vyjadril, že „Iránci spravili veľmi veľkú chybu“ a Američania to nemôžu nechať len tak.

Trump si útok rozmyslel

Donald Trump: „Nechcem zabiť 150 Iráncov. Nechcem zabiť 150 ničoho a nikoho, ak to nie je absolútne nevyhnutné.“

Hneď na druhý deň sa svet dozvedel, čo Spojené štáty zamýšľali. Denník New York Times informoval, že prezident Trump schválil odvetný vojenský útok na niekoľko necivilných cieľov v Iráne.

Denník sa pri tom odvolal na vysokopostaveného predstaviteľa Bieleho domu. Len 10 minút pred plánovaným začiatkom útoku však údajne Trump tento útok odvolal.  „V tom som sa spýtal, koľko ľudí zomrie,“ popísal Trump chvíle pred plánovaným spustením útoku.

Vojenskí predstavitelia mu na to odvetili, že predpokladaný počet obetí je 150, a v tom momente sa rozhodol útok zastaviť, pretože takéto útoky by „neboli adekvátne v porovnaní so zostrelením nepilotovaného dronu“.

Ako  však Trump dodal, možnosť vojenského zásahu je stále na stole, a bude až kým sa situácia nevyrieši. Faktom však je, že pred vojenským útokom varovali USA viaceré krajiny sveta, okrem iných aj Putinove Rusko.

Ruský prezident, ktorý zastáva názor, že Irán dodržiava jadrovú dohodu a odmieta tiež, že by boli Iránci zodpovední za útoky na ropné tankery v Perzskom zálive, sa vyjadril, že americký útok na Blízkom východe by bol katastrofou.

USA podniklo kybernetický útok

Washington cez víkend oznámil, že namiesto vojenského útoku na Irán, vykonal kybernetický útok.

Ten mal byť namierený na iránske vojenské informačné systémy a mal ochromiť ich možnosti odpaľovanie rakiet a riadených striel. Tento útok Irán nepotvrdil ani nevyvrátil.

Aerolinky odkláňajú lety

Konflikt na Blízkom východe, a najmä minulotýždňové zostrelenie amerického špionážneho dronu, má dopad aj na civilné letectvo.

Niektoré svetové aerolinky odkláňajú lety, ktorých trasy prechádzali vzdušným priestorom dotknutého regiónu. Zatiaľ tak urobila austrálska letecká spoločnosť Qantas, aj holandská štátna aerolinka KLM.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
  • MDŽ nie je o karafiátoch a bonboniére

    8. marec je dňom, kedy si pripomíname Medzinárodný deň žien. V našom prostredí sa o ňom ča…
  • Prečo mačky pradú?

    Každý milovník mačiek má o pradení svoju teóriu. Čo si však myslí veda? Záhada mačacieho p…
  • Nadal sa odhlasuje z turnajov

    Španielsky tenista Rafael Nadal sa od začiatku aktuálnej sezóny netají tým, že ho výrazne …
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

MDŽ nie je o karafiátoch a bonboniére

8. marec je dňom, kedy si pripomíname Medzinárodný deň žien. V našom prostredí sa o ňom ča…