Domov Šport Turnaj majstrov ovládol mladučký Tsitsipas

Turnaj majstrov ovládol mladučký Tsitsipas

0
0

Nebol to Djokovič, Federer, či Nadal, ba dokonca ani ich očakávaní nástupcovia Zverev či Thiem. Turnaj majstrov sa stal korisťou len 21-ročného Gréka. Stefanos Tsitsipas na poslednom veľkom turnaji roka potvrdil, že v tejto sezóne našiel skvelú formu, a nie náhodou sa usadil medzi najlepšími tenistami sveta.

Na tradičnom záverečnom turnaji roka ATP Finals sa v Londýne stretlo osem najlepších tenistov rebríčka ATP. Hráči boli rozdelení do dvoch skupín, kde systémom každý s každý hrali o dve postupové miesta do semifinále.

Skupina Björna Borga

V skupine nazvanej po švédskom tenistovi Borgovi sa stretli dve legendy Roger Federer (Švaj.) a Novak Djokovič (Srb.), ktorých doplnili hráči nastupujúcej generácie Matteo Berrettini (Tal.) a Dominic Thiem (Rak).

Skupina Andre Agassiho

Američan Agassi prepožičal svoje meno skupine, v ktorej si to o postup do semifinále rozdali svetová jednotka Rafael Nadal (Špa.), Daniil Medvedev (Rus.) a mladé talenty Stefanos Tsitsipas (Gre.) a obhajca prestížneho titulu Alexander Zverev (Nem).

Legendy skončili už v skupine

Už prvý hrací deň priniesol prekvapenie, keď legenda svetového tenisu Švajčiar Roger Federer nestačil na Domica Thiema a podľahol mu v dvoch setoch. Naopak, najmenší problém nemal Djokovič s Talianom Berrettinim.

Svoje zaváhanie napravil Federer v zápase s Berrettinim, no keďže Djokovič zdolal Thiema a ten zas Berrettiniho, diváci sa mohli tešiť na zápas o priamy postup medzi azda najväčšími legendami na okruhu.

Federer v ňom predviedol výkon ako z učebnice a v dvoch setoch zdolal srbského tenistu Novaka Djokoviča, ktorému tak ostal v rukách čierny Peter a taktiež stratil možnosť na koncoročný honor svetovej jednotky.

Tou sa tak stal Španiel Rafael Nadal, hoci ten svoj prvý zápas v skupine prehral, keď nestačil na Zvereva. Tsitsipas si poradil s Medvedevom a bol to práve grécky mladík, ktorý mal po dvoch odohratých zápasoch istotu postupu do semifinále, keďže porazil jednoznačne aj Zvereva.

O druhé postupové miesto si „na diaľku“ zahrali Zverev a Nadal. Keďže Španiel v poslednom skupinovom zápase zdolal Tsitsipasa, ťarcha bola na pleciach Zvereva, ktorý však zápas s Medvedevom zvládol a spoločne s Grékom smeroval so semifinále.

Mladá krv v semifinále

V semifinále sme tak mohli sledovať duel mladíkov Zverev verzus Thiem a zápas nastupujúcej generácie s tou odchádzajúcou v podobe duelu Tsitsipasa s Federerom.

Fenomenálny Švačiar nedokázal nadviazať na svoj skvelý výkon zo zápasu s Djokovičom a Tsitsipasovi prekvapivo podľahol v dvoch setoch. Debutant na Turnaji majstrov tak senzačne postúpil do finále.

Zápas Zvereva s Thiemom sa taktiež rozhodol v dvoch setoch, v ktorých predviedol lepšiu aktuálnu formu rakúsky tenista a zastavil tak cestu Zvereva za obhajobou titulu.

Fantastické finále s gréckym triumfom

Vo finále, ktoré teda obstarali Rakúšan Dominic Thiem a Grék Stefanos Tsitsipas, sa hral skvelý tenis. V prvom sete nenašiel ani jeden z tenistov recept na prelomenie podania toho druhého, a tak sa rozhodovalo až v tajbrejku.

Ten po tvrdej bitke získal Rakúšan, ktorý však hneď v úvode druhého setu dvakrát stratil svoje podanie a až do konca setu ho nedokázal súpera rebrejknúť.

Tsitsipas pomerne poľahky (6:2) vyrovnal na 1:1. V napínavom treťom sete najskôr v tretej hre stratil podanie Thiem, no v šiestej ho získal späť, a celý turnaj sa tak rozhodoval v tajbrejku.

V ňom mal viac šťastia Tsitsipas, ktorému sa tak podaril podobný husársky kúsok ako Ashleigh Bartyovej, keď pri svojej premiérovej účasti medzi elitou vybojoval titul.

Povedali po zápase

„Ani neviem, ako sa mi to podarilo. Netuším, ako som mohol hrať tak dobre v druhom sete. Mentálne som bol v pohode a nedal som súperovi veľa príležitostí.

V treťom sete to boli veľké nervy a na konci prišla úľava, keď sa mi podarilo zvíťaziť. Musím sa poďakovať divákom, boli fenomenálni. Dodávali mi veľa energie a vieru, že môžem skutočne dosiahnuť veci, ktoré chcem na kurte.

Rovnako sa chcem poďakovať každému fanúšikovi, ktorý sem prišiel s gréckou vlajkou. Cítil som sa ako doma,“ povedal po víťaznom finále Stefanos Tsitsipas, ktorý sa vo veku 21 rokov stal šiestym najmladším víťazom Turnaja majstrov.

„Bol to výborný zápas. Verím, že v budúcnosti zažijeme ešte niekoľko takýchto skvelých finálových zápasov. Veľmi sa na ne teším,“ povedal hoci sklamaný, no aj tak spokojný zdolaný finalista Dominic Thiem.

Polášek s Dodigom skončili v skupine

Aj Slovensko malo na londýnskom Turnaji majstrov svoje zastúpenie. Deblista Filip Polášek si účasť na vyvrcholení sezóny vybojoval spoločne s Chorvátom Dodigom na poslednú chvíľu.

Dvojica nevstúpila do turnaja dobre, keď prehrala úvodné dva zápasy (oba v treťom sete – tzv. supertajbrejku), a stratila tak šancu na postup do semifinále. S turnajom sa však rozlúčili víťazstvom 2:0 proti dvojici Klaasen, Venus, ktorí to napokon dotiahli až do finále.