Domov Kultúra Tváre za hlasmi legendárnych Simpsonovcov

Tváre za hlasmi legendárnych Simpsonovcov

0
0

Simpsonovci sú na scéne neuveriteľných 30 rokov. Prvú epizódu, dnes už legendárneho seriálu, uviedla americká televízia FOX v čase, keď sme my ešte žili v inom štáte, zažívali revolúciu, pili farebné malinovky v sklenených fľašiach a nemali mobilné telefóny. Svet sa zmenil, Simpsonovci zostali. V našich končinách máme so žltou kreslenou rodinou spojené najmä hlasy českých hercov. Tím ľudí, ktorý prepožičiava svojským postavám hlasy v ich pôvodnom znení, však stojí za pozornosť rovnako. Vedeli ste napríklad, že Ľaváka Boba dabuje Kelsey Grammer, predstaviteľ populárneho Frasiera?

Slávni ľudia bez slávnych tvárí

The Simpsons sa, za tri desaťročia svojej existencie, stali fenoménom. Seriál predabovali do mnohých jazykov a sledujú ho ľudia vo viac ako 70-tich krajinách sveta.

Napriek tomu sa jeho hlavné hviezdy nemusia biť so zástupmi paparazzi fotografov a po mene ich poznajú len najoddanejší seriáloví fanúšikovia.

Každý z ústredných predstaviteľov pritom za svoje pôsobenie v šou získal hneď niekoľko zvučných ocenení, vrátane cien Emmy.

Dan Castellaneta ako Homer Simpsom

Homer Simpson, animovaná postavička s plešinou a pivným bruchom, ktorú denník USA Today pred pár rokmi označil za jedného z 25-tich najvplyvnejších ľudí poslednej štvrťstoročnice.

Hlas mu prepožičiava komik a scenárista menom Dan Castallaneta, ktorý je však hlasovým hercom na pohľadanie, a okrem Homera dabuje aj Homerovho otca, klauna Krustyho, Barneyho, starostu a množstvo ďalších a ďalších opakujúcich sa aj epizódnych postáv.

Za svoju hlasovú prácu v seriáli získal už štyrikrát cenu Emmy a spolu so svojou manželkou Deb dokonca 6 epizód aj napísal. Napriek tomu, že sám účinkoval v mnohých iných filmoch a seriáloch, jeho meno je už naveky späté najmä s mestečkom Springfield.

Vtipne na to reagoval v roku 2002, kedy s manželkou vydali album komediálnych skečov a pomenovali ho I am not Homer (Nie som Homer).

Julie Kavner ako Marge Simpson

Predstaviteľka Marge je jednou z mála v tíme, ktorej herecká kariéra miestami predčila tú hlasovú. Prvýkrát bola na cenu Emmy nominovaná už v roku 1975 za svoje pôsobenie v komediálnom seriáli Rhoda.

Nominácie sa opakovali , až kým jednu z nich o tri roky neskôr nepremenila na výhru. Vďaka seriálu si ju všimol aj Woody Allen, ktorého nadchla natoľko, že ju začal obsadzovať do vlastných filmov, počnúc známou snímkou Hannah a jej sestry.

Julie získala cenu Emmy aj za svoje hlasové stvárnenie Marge, sama však priznáva, že radšej dabuje jej sestry Patty a Selmu, pretože sú „vtipné a smutné zároveň.“

Mimochodom, keď sa bývalá prvá dáma USA Barbara Bush, nechala začiatkom deväťdesiatych rokov počuť, že Simpsonovci sú tá najhlúpejšia vec, akú kedy videla, jej tvorcovia jej v mene Marge poslali list. „Marge“ v ňom svoju rodinu obhajovala a vyjadrovala ľútosť nad príkrymi slovami prvej dámy.

Manželka Georga Busha st. nielenže na list zmierlivo odpísala, ale urobila to dokonca v rovnakom duchu – adresovala ho priamo Marge Simpsonovej.

Yeardley Smith ako Lisa (Líza) Simpson

Má 54 rokov, za sebou účinkovanie v niekoľkých filmoch, seriáloch aj divadelných hrách, ale jej najdlhšia filmová rola má naveky 8: Líza Simpson.

Yeardley pracuje na seriáli od jeho vzniku, a hoci sa pôvodne uchádzala o prepožičanie hlasu Lízinmu bratovi Bartovi, dnes vraví, že je za Lízu vďačná.

V súčasnosti sa okrem iného venuje produkcii vlastného podcastu s mierne vulgárnym názvom Small Town Dicks, v ktorom po boku hereckej kolegyne Zibby Allen predstavuje históriu krvavých zločinov v malých mestách a spovedá detektívov, ktorí ich s úspechom vyšetrili.

Pokiaľ Simpsonovcov sledujete v pôvodnom znení, počúvanie Small Town Dicks môže byť miestami naozaj zvláštnym zážitkom – vlastný hlas Yeardley sa od Lízinho veľmi nelíši, vďaka čomu sa občas nedokážete vyhnúť pocitu, že vám o tých najodpornejších ľudských pokleskoch rozpráva osemročné dieťa.

Nancy Cartwright ako Bart Simpson

Správne, uličník Bart je v skutočnosti žena, a to momentálne 61-ročná. Pôvodne túžila dabovať Lízu, ale rola desaťročného chlapca jej podľa producentov sadla viac.

Zaujímavosťou je, že už v roku 2000 vydala autobiografiu pod názvom My life as a 10-Year‑Old Boy (Môj život desaťročného chlapca) s komentárom, že je to darček pre fanúšikov, ktorý chcela spísať skôr, ako sláva Simpsonovcov vyhasne.

Kniha sa tento rok dožíva 19-tich narodenín a sláva seriálu stále trvá. Podobne ako jej kolegovia, aj ona bola za svoj výkon v Simpsonovcoch ocenená soškou Emmy.

Harry Shearer ako Pán Burns, Ned Flanders a 3 desiatky ďalších postáv

Rekordmanom v počte dabovaných postáv v seriáli je Harry Shearer, hoci predstaviteľ Homera mu je tesne v pätách. Dnes už 75-ročný Harry je však podobne všestranným aj mimo nahrávacieho štúdia.

Okrem práci na seriáli skladá hudbu, píše knihy, vlastní nahrávaciu spoločnosť, točí filmy a hosťuje šou v rádiu. Tvorca Simpsonovcov, Matt Groening, jeho tvorbu obdivoval skôr, než sa vôbec vďaka seriálu osobne spoznali.

B. Révayová, foto: internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Kultúra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…