Domov Slovensko Účasť v pilotnom testovaní obyvateľstva na Covid-19 dosiahla 91 percent

Účasť v pilotnom testovaní obyvateľstva na Covid-19 dosiahla 91 percent

0
0

Orava a Bardejov majú za sebou prvý víkend plošného testovania obyvateľstva na ochorenie Covid-19 v rámci operácie Spoločná zodpovednosť. V štyroch pandémiou najviac zasiahnutých okresoch bolo od piatku do nedele otestovaných 140 945 osôb, z toho 976 v nemocniciach a zariadeniach sociálnych služieb.

V piatok, keď sa operácia začala, otestovali 61 905 ľudí, pozitívnych bolo 2 225 z nich. V sobotu to bolo dovedna 59 613 ľudí, z toho 2 207 bolo infekčných.

Celkovo za oba dni vykonali 121 518 testov, infekčných bolo 4 432 osôb, čo predstavuje 3,65 percenta. Informoval o tom minister obrany SR Jaroslav Naď.

V nedeľu k 17.00 h sa v Bardejovskom okrese a na Orave nechalo otestovať 15 386 osôb, z ktorých bolo 866 infekčných.

Celkovo sa v Bardejove, Dolnom Kubíne, Námestove a Tvrdošíne prišlo otestovať 139 969 ľudí, z nich je 3,97 % infekčných, čo predstavuje 5 594 osôb.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: NAĎ: Poistka, ktorú potrebujeme

Hladký priebeh operácie

Priebeh testovania bol podľa ministra obrany Jaroslava Naďa hladký. V sobotu ráno otvorili všetkých 182 odberných miest.

„Posilnili sme počet odberných tímov. Niekde, kde sme mali včera jeden tím, sú dnes dva, aby proces išiel rýchlejšie. Je to spôsobené najmä tým, že máme k dispozícii viac zdravotníckeho personálu,“ zdôvodnil.

Súčasťou odberových tímov a personálu zabezpečujúceho operáciu Spoločná zodpovednosť bolo v sobotu 2 003 osôb, z toho takmer polovica boli profesionálni vojaci, ďalej policajti, hasiči, zdravotníci, zamestnanci samospráv. Oproti piatku sa zapojilo aj výrazne viac dobrovoľníkov, celkovo 277.

Veľká vďaka samosprávam

„S veľkou radosťou môžem potvrdiť, že neevidujeme žiadne problémy z hľadiska testovania. Posilnili sme odberové tímy, lebo sa nám v priebehu soboty nahlásili ďalší zdravotníci. Tým pádom môžete vidieť aj menšie rady.

Prosíme občanov z iných okresov, aby zvážili, či je nutné, aby sa dali pretestovať,“ povedal minister Naď v sobotu popoludní v Bardejove.

Popri armáde, polícii, hasičoch a zdravotníkoch poďakoval špeciálne samosprávam: „Nemali to ľahké, ale ukázalo sa, že to spoločne funguje. Samosprávy i štátna správa robia fantastickú robotu a som im za to vďačný.“

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generál Daniel Zmeko uviedol, že z pohľadu velenia operácie Spoločná zodpovednosť je situácia stabilizovaná a nedošlo k žiadnym bezpečnostným incidentom.

Zároveň ocenil nasadenie vojakov a vojačiek aj ich spoluprácu s kolegami z radov zdravotníkov, policajtov, hasičov, verejnej a štátnej správy a v neposlednom rade dobrovoľníkov.

Testovanie nadmieru splnilo očakávania

Po víkende minister obrany informoval o podrobných výsledkoch, priebehu ale tiež nadobudnutých skúsenostiach.

„Ozbrojené sily SR opäť dokázali, že sú tu pre Slovensko vždy a všade, kde je to potrebné. Za rekordne krátky čas dokázali naplánovať a zrealizovať túto náročnú úlohu.

Testovanie na Orave a v Bardejove bola prvá skúška, v ktorej obstáli na výbornú. Teraz pred nami stojí ďalšia výzva – celoplošné testovanie,“ povedal Jaroslav Naď.

Minister doplnil, že skúsenosti nadobudnuté priamo na Orave a v Bardejove sú nesmierne dôležité pri prípravách celoplošného testovania.

Testovanie na Orave a v okrese Bardejov nadmieru splnilo očakávania. V nedeľňajšej diskusnej relácii V politike televízie TA3 to uviedol predseda vlády SR Igor Matovič.

Ocenil úsilie a prácu všetkých zúčastnených. Vďaka pilotnému testovaniu je podľa premiéra možné vychytať všetky problémy, aby krajina zvládla celoplošné testovanie, ktoré je naplánované na najbližšie dva víkendy.

91-percentná účasť

Zo 139 969 testov odobratých v rámci odberných miest bolo 48 320 realizovaných v Bardejove.

Infekčnosť tam predstavovala 3,25 %, pozitívne antigénové testy malo 1 569 obyvateľov. Najkritickejšia situácia sa preukázala v okrese Tvrdošín, kde bolo infekčných 4,85 % obyvateľov, teda 1 078 z 22 250 testovaných.

Druhú najvyššiu mieru infekčných obyvateľov mal okres Námestovo. Z predpokladu pilotného testovania obyvateľov Oravy a Bardejova, ktorý počítal s maximálnou účasťou 155 000 osôb, reálna účasť predstavovala až približne 91 percent.

Najviac ľudí sa na Orave a v Bardejove prišlo otestovať v piatok.

Spoločná zodpovednosť

Na operácii Spoločná zodpovednosť sa vrátane logistického zabezpečenia a regionálnych veliteľstiev podieľalo 1 835 príslušníkov Ozbrojených síl SR, priamo v odberných tímoch pôsobilo 444 vojakov a vojenských zdravotníkov.

Okrem toho bolo do operácie zapojených 3 228 policajtov, hasičov, zdravotníkov, pracovníkov samospráv a dobrovoľníkov.

red, mo, foto: MONačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 31-32/2022: Okrem slniečka nám podkurujú aj politici

Toto leto je poriadne horúce. A to nehovoríme len o vonkajšej teplote. Poriadne sa potíme …