Domov Slovensko Uctili si pamiatku obetí vypálenia Kalištia

Uctili si pamiatku obetí vypálenia Kalištia

0
0

Viacerí politici si minulý víkend pripomenuli v stredoslovenskej obci Kalište pamiatku tých, ktorí zahynuli počas druhej svetovej vojny počas jej vypálenia. Tento rok sme si pripomenuli už 75. výročie tejto tragickej udalosti.

Na pietnom akte, ktorý sa uskutočnil pri príležitosti 75. výročia vypálenia obce Kalište nacistickými vojakmi počas 2. svetovej vojny, sa zúčastnili predseda vlády SR Igor Matovič, predseda Národnej rady SR Boris Kollár, podpredsedovia NR SR Peter Pellegrini a Juraj Šeliga, minister obrany Jaroslav Naď, štátny tajomník Ministerstva kultúry SR Radoslav Kutaš, predseda BBSK Ján Lunter a primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko, ako aj predstavitelia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.

Pietna spomienka bola súčasťou už 15. ročníka podujatia Stretnutie generácií organizovaného Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov.

„Ľudia z Kališťa, drevorubačskej osady hlboko v horách, odvážne pomáhali partizánom s vedomím, že nacisti sú v presile. Nesklonili však hlavy a hrdo pozerali nepriateľovi do očí,“ napísal na sociálnej sieti premiér Matovič.

„Nevýslovné hrôzy, ktoré postihli obyvateľov našej krajiny počas 2. svetovej vojny sú aj dnes mementom toho, čo môže ľudské zlo a šírenie nenávisti spôsobiť.

Nesmieme nikdy zabudnúť. Dlhujeme to tiež našim hrdinom, ktorí pre nás vybojovali slobodu,“ povedal počas pietnej spomienky minister obrany Jaroslav Naď.



Kalište počas 2. svetovej vojny

Počas Slovenského národného povstania bola obec Kalište jedným z centier tzv. Partizánskej republiky v Nízkych Tatrách a po prechode povstalcov na partizánsky spôsob boja sa stala jedným z hlavných partizánskych centier. Jej obyvatelia sa obetavo starali o chorých partizánov.

Nemecké vojenské a bezpečnostné jednotky podnikli na obec viacero útokov, ktoré však partizáni úspešne odrazili.

Horská obec Kalište bola vypálená 18. marca 1945 v skorých ranných hodinách nemeckými jednotkami a jej obyvatelia boli vyvraždení.

Príslušníci nemeckých represívnych zložiek vypálili na našom území 111 obcí. Fašistické represálie si na Slovensku vyžiadali viac ako 5 300 obetí.

Priestor Kališťa je od februára 1961 Národnou kultúrnou pamiatkou.

red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…