Domov Zahraničie Udeľovanie Nobeloviek len obmedzene

Udeľovanie Nobeloviek len obmedzene

0
0

Slávnostné udeľovanie Nobelových cien sa aj tento rok uskutoční tradične 10. decembra, na výročie smrti Alfreda Nobela. Ceremónie však budú podstatne menšie ako býva zvykom. Môže za to pandémia koronavírusu.

Udeľovania Nobelovej ceny za mier, ktoré sa tradične koná na radnici v nórskom Osle, sa tento rok pre pandémiu koronavírusu uskutoční v obmedzenej podobe na tamojšej univerzite.

Zatiaľ, čo by na radnici v Osle by mohlo byť zhruba tisíc hostí, organizátori podujatia na univerzite plánujú len sto.

„Je to v mnohých ohľadoch zvláštny a náročný rok. Zažívame to isté, čo mnoho iných, a to, že veci treba spraviť novým spôsobom,“ komentoval situáciu pre nórskeho verejnoprávneho vysielateľa NRK riaditeľ Nórskeho Nobelovho inštitútu Olav Njoelstad.

Udeľovania cien v ďalších oblastiach sa uskutoční vo švédskom Štokholme a tiež pre ne naplánovali menšie ceremónie.

Pandémia sa dotkla aj banketu a koncertu po ceremónii. Tie sa tento rok nebudú konať, povedal Njoelstad.

Mená ocenených v októbri

Mená víťazov tohtoročných Nobelových cien oznámia od 5. do 12. októbra, pričom laureát ceny za mier bude známy 9. októbra. Na Nobelovu cenu za mier je za rok 2020 nominovaných 211 osôb a 107 organizácií, okrem iných aj švédska aktivistka Greta Thunberg.

V dôsledku pandémie však panujú obavy, či budú môcť víťazi vôbec pricestovať do Škandinávie a svoje ceny si prevziať. „Vzhľadom na súčasnú infekčnú situáciu, je veľmi pravdepodobné, že víťaz alebo víťazi nebudú môcť byť fyzicky prítomní. Na to sa pripravujeme.

Preverujeme možnosť mať videospojenie so zasadacou miestnosťou v domovskej krajine oceneného. Môže byť tiež relevantné, aby bol tam prítomný zástupca Nobelovho výboru, ktorý cenu za mier odovzdá,“ povedal Njoelstad.

red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

75 rokov budovania mieru a bezpečnosti vo svete

24. októbra si svet pripomína Deň OSN. Ten má symbolizovať historický okamih, kedy do plat…