Domov Kultúra UFS Mladosť strávil Vianoce u protinožcov

UFS Mladosť strávil Vianoce u protinožcov

0
1

Asi len málokto si vie predstaviť, že by počas vianočných sviatkov vyskočil z kolotoča príprav a každoročnej rutiny a strávil ich na inom mieste, s inými ľuďmi a inými zážitkami. Univerzitný folklórny súbor Mladosť z Banskej Bystrice si pre tieto Vianoce vybral vskutku netradičné miesto na opačnej strane zemegule.

Tieto Vianoce ostanú pre tridsiatich folkloristov z Univerzitného folklórneho súboru Mladosť z Banskej Bystrice navždy poznačené ako jedinečné a výnimočné. Ich láska k folklóru ich zaviedla až k Slovákom, ktorí žijú v austrálskom Melbourne.

„Mladosťáci “ hájili súborové farby aj na južnej pologuli.

Do Austrálie z Filipín

Aby toho však nebolo málo, súbor svoju cestu začal vo filipínskom hlavnom meste Manila, kde sa konal medzinárodný folklórny festival Fiesta Folkloriada.

Popri súboroch z rôznych krajín sveta tu zažiaril vďaka svojím temperamentným tancom. Burácanie študentov počas vystúpenia v jednej z miestnych škôl hovorilo za všetko.

Na Filipínach súbor strávil 6 dní, počas ktorých vystúpil na rôznych miestach a videl veci, ktoré sa podarí vidieť len málokomu. Z Manily ich kroky smerovali už do Melbourne, kde mali 2 týždne spríjemňovať sviatky slovenským rodinám.

Slováci priniesli do Slovenského domu energiu nielen počas svojich vystúpení

Hotel vymenili za rodiny

O strechu nad hlavu sa pre tridsiatich nadšencov folklóru postaral Slovenský spolok Ľudovíta Štúra v Melbourne, ktorý im na 2 týždne poskytol náhradné rodiny, ktoré sa pre mnohých na chvíľu stali tými skutočnými a v ich kruhu prežili vianočné sviatky.

O program sa im rodiny starali celé dva týždne a ich jedinou úlohou bolo vrátiť im to tak, že k nim opäť donesú kúsok slovenských Vianoc, ktoré im tak ďaleko od domova chýbajú.

Koledy v slovenskom kostole

To, že je slovenská komunita v tejto oblasti silná, sa súbor presvedčil na Štedrý večer, kedy zaspieval koledy v Slovenskom evanjelickom kostole.

Pesničky, ktoré sa na Slovensku stávajú akýmsi klišé, na tomto mieste razom dostali úplne iný rozmer a nielen domácim, ale aj „Mladosťákom“ sa leskli oči. Na konci odznela hymna Vianoc Tichá noc, ktorá odštartovala pre nich najnetradičnejšie Vianoce.

Na Štedrý večer súbor odspieval koledy v Slovenskom kostole.

24. december – obyčajný deň

Austrálsky 24. december je úplne obyčajným pracovným dňom, kedy sa nedeje nič špeciálne. Teda pokiaľ nerátame posledné prípravy vecí, ktoré musia byť nasledujúci deň hotové. Väčšina rodín sa však rozhodla, že pre Slovákov pripraví tradičnú večeru tak, ako ju poznáme na Slovensku.

U niekoho dokonca nechýbali ani opekance, kapustnica či zemiakový šalát. Práve tento moment štedrovečerného stola 17 tisíc kilometrov od domova ostane pre mnohých tým najdojemnejším momentom.

Skutočné austrálske Vianoce však zavítali až 25. decembra, kedy sa rozbaľujú darčeky a stretáva sa celá rodina. Po uliciach sa premáva vyzdobené hasičské auto, v ktorom sedia hasiči prezlečení na Santa Clausov a rozdávajú deťom vianočné balíčky.

Niektoré rodiny namiesto tradičného obeda uprednostnia skôr celodenný piknik na pláži.

Ženská časť súboru si naplno užívala Vianoce v plavkách.

Štefánska zábava so špeciálnym hosťom

Keď do Austrálie zavíta slovenský súbor, zvykom je, že to najlepšie zo svojej tvorby predvedie na štefanskej zábave. UFS Mladosť tento rok Slovenský dom zaplnil do posledného miesta.

Vo vianočnom programe sa predstavil s domácim FS Liptár, FS Liptárik a FS Liptárček. Koniec vystúpenia už patril druhej slovenskej hymne Na Kráľovej holi, ktorú odspievali všetci účinkujúci spolu s vďačným publikom.

Domáci aj hostia pred sídlom Slovákov žijúcich v Austrálii.

Výlety, výlety a zase výlety

Kým nový rok vymenil ten starý, členovia UFS Mladosť stihli navštíviť aj mesto Sydney. O nádherný výlet sa im postarali dvaja Slováci žijúci priamo v Sydney, ktorí im ukázali najkrajšie miesta.

Predposledný deň roku 2017 zas zavítali do Národného parku Wilsons Promotory, ktorý bol pre väčšinu z nich najkrajším miestom, ktoré videli.

Členovia UFS Mladosť na Phillip Island.

Nový rok o 10 hodín skôr

UFS Mladosť po jednom z úspešných vystúpení.

Silvestrovská zábava patrila opäť vystúpeniu UFS Mladosť, ktorí domácim spríjemňovali posledné chvíle roku 2017. Po odpočítaní polnoci už búchalo šampanské a odznela aj slovenská hymna v podaní hudobníkov z tohto súboru.

Prvé chvíle a dni roku 2018 si folkloristi už užívali naplno. Znamenali pre nich koniec dobrodružstva a tiež zájazdu, na ktorý budú spomínať stále a radi.

Rozlúčka plná sĺz

Utorok 2. január už znamenal lúčenie a definitívny návrat do reality. Lúčenie s novými priateľmi, rodinami a dlhá cesta domov ukončila zájazd, ktorý sa členom UFS Mladosť dlhodobo vryl do pamäti aj do srdca.

Emotívna rozlúčka s priateľmi z opačnej strany zemegule.

Slovenský spolok Ľudovíta Štúra v Melbourne

Slovenský spolok Ľudovíta Štúra vznikol v roku 1966 na podnet slovenských emigrantov z Vojvodiny. Jeho sídlom sa v roku 1981 stal Slovenský dom so sídlom v Lavertone, ktorý sa nachádza len 21 km od mesta Melbourne.

Spolok dnes zastrešuje Slovákov pochádzajúcich z oblasti Vojvodiny, ale aj tých, ktorí sa do Austrálie presťahovali zo Slovenska a ich prvotným zámerom je udržiavať slovenské tradície a priateľstvá aj na opačnej strane zemegule.

puma, foto: facebook/ Slovak social club Ludovit Stur

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Kultúra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Mračnová dostala cenu Laurel

Európske olympijské výbory (EOV) ocenili čestnú členku Slovenského olympijského a športové…