Domov Zahraničie Ukrajina je blízko vojny s Ruskom, parlament vyhlásil vojnový stav

Ukrajina je blízko vojny s Ruskom, parlament vyhlásil vojnový stav

0
0

Koncom minulého a začiatkom tohto týždňa sa vyhrotilo dlhotrvajúce napätie medzi Ruskom a Ukrajinou, rozbuškou bola potýčka v Azovskom mori, ktorá vyústila až do otvoreného vojenského napätia.

Ani po anexii ukrajinského Krymu Ruskom a ani po začiatku ozbrojeného konfliktu na východe Ukrajiny v roku 2014, kde Rusko podporuje separatistov v Donbase, nereagovala Ukrajina takto ostro.

Tvrdú reakciu Ukrajiny vyvolala až otvorená vojenská provokácia, kedy v ostatnú nedeľu Rusko najskôr zaútočilo a neskôr aj zajalo tri ukrajinské námorné vojenské plavidlá a okolo 20 členov vojenskej posádky, pričom obvinilo Ukrajinu z nelegálneho vstupu do svojich výsostných vôd.

Pritom o prechode vojenských námorných plavidiel bolo Rusko dopredu informované a podľa medzinárodného práva majú na takýto prechod právo.

Dlhotrvajúci spor o prechod cez Kerčský preliv

Medzi Ukrajinou a Ruskom pretrváva nepriateľstvo v súvislosti s prístupom medzi Čiernym morom a Azovským morom popri Krymskom polostrove, ktorý anektovalo Rusko v roku 2014.

Problém spočíva v tom, že Rusi považujú anektovaný Krym za svoje územie a prechod cez Kerčský prieplav považujú za narušenie ich výsostných vôd. Ukrajinské plavidlá sa ale nemajú ako inak dostať k svojim prístavom v Azovskom mori.

Vojnový stav a reakcia Ruska

Ukrajinský parlament následne na návrh prezidenta Petra Porošenka rozhodol o zavedení vojnového stavu, ktorý bude platiť 30 dní, ale len v pohraničných a pobrežných oblastiach a len v prípade pozemného útoku.

Orgány verejnej moci na Ukrajine môžu obmedziť verejné zhromaždenia ako aj regulovať médiá, či začať mobilizáciu v krajine. Rusko naopak nazvalo prechod vojenských plavidiel provokáciou, kedy boli ukrajinské lode vyzvané na zastavenie, ale na výzvu nereagovali.

Tiež obvinilo ukrajinského prezidenta, že úmyselne vyvolal incident, ako súčasť kampane pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami, ktoré sa v krajine konajú v marci budúceho roka.

Ukrajinský prezident v parlamente.

Medzinárodné reakcie na ruskú agresiu

Svetoví lídri zostali zaskočení situáciou v Azovskom mori. Viacerí z nich vyzývajú na mierové riešenie a zníženie napätia, viacerí sa postavili na stranu Ukrajiny, keďže konanie Ruska považujú za porušenie medzinárodného práva.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

V „bubline“ skončila jedna éra a aj tím, ktorý neprehral

Basketbalová NBA, ktorá si pre svoje dokončenie aktuálnej sezóny zvolila areál Disney Worl…