Domov Zahraničie Ukrajina po voľbách do parlamentu prepísala politické rozloženie síl v krajine

Ukrajina po voľbách do parlamentu prepísala politické rozloženie síl v krajine

0
0

Počas uplynulého víkendu sa konali voľby do Ukrajinského parlamentu, ktoré znamenali posilnenie súčasného ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, keďže jeho strana jasne vyhrala voľby.

Voľby, ktoré sa konali ostatnú nedeľu, boli predčasné, riadne voľby mali byť až v novembri, ale Zelenský po tom ak nastúpil do úradu rozpustil parlament, čím sa voľby urýchlil o niekoľko mesiacov.

Týmto aktom si chcel zaistiť väčšinu v parlamente, ktorú po svojom zvolení nemal a bránili mu vo výkone jeho predvolených sľubov.

Práve nedostatok podpory v parlamente znamenal, že ako politický nováčik nebol schopný realizovať svoj program, alebo dokonca vymenovať ministrov svojej vlády, ktorí musia byť schválení poslancami v Ukrajinskom parlamente.

Systém volieb do Ukrajinského parlamentu

Ukrajinský parlament, alebo Verchovna Rada Ukrajiny, je volený zmiešaným hlasovacím systémom, kedy približne 50% kresiel je rozdelených pomerným systémom pre 0strany, ktoré získali viac ako 5% všetkých hlasov a zvyšných približne 50% kresiel je rozdelených väčšinovým systémom v jednomandátových obvodoch, kde o priazeň bojujú lokálni politici.

Parlament má 450 poslancov, ale 26 sa neobsadzuje kvôli vojne na Donbase a anektovaného Krymu a sú volení na obdobie piatich rokov.

Zrušenie poslaneckej imunity

Zelenský po tom, ako minulú nedeľu odvolil vyhlásil, že keď bude známa nová väčšina v parlamente, bude iniciovať zrušenie poslaneckej imunity.

To len zapadá do jeho predvolebných sľubov, ktoré boli postavené v podobnom duchu, ktoré mu vyhrali aj prezidentské voľby.

Chce priniesť nové tváre do parlamentu, pokračovať v prozápadnom kurze krajiny, sľúbil tiež výrazné ekonomické reformy a ukončenie vojny na východe Ukrajiny: Sľúbil aj radikálne reformy v súdnictve, polícii a tiež vo volebnom systéme, aby posilnil dôveru v ukrajinský štát.

Výsledky volieb naplnili očakávanie z prieskumov

Až 22 strán a viac ako 3 000 lokálnych politikov sa uchádzalo o priazeň voličov, teda z celkového počtu 424 kresiel, o ktoré bojovali strany vo voľbách, len 225 kresiel bude prerozdelených pomerným systémom, zvyšných 199 kresiel bude rozdelených väčšinovým spôsobom.

Predvolebné prieskumy favorizovali len pár strán, Zelenského politickú stranu Sluha ľudu, Opozičnú platformu – Za život, ako aj strany exprezidenta Petra Porošenka a expremiérky Julije Tymošenskovej.

Do boja mala zasiahnuť aj nová liberálna proeurópska strana Hlas. Väčšina z týchto strán stojí na prozápadnej platforme, sľubujúc dlho očakávané reformy na podporu hospodárstva, ekonomiky a najmä boj proti korupcii.

Jediná Opozičná platforma – Za život sa profilovala ako proruská a euroskeptická strana, ktoré je vedená oligarchom Viktorom Medvedčukom, blízkym priateľom Vladimira Putina.

Podľa výsledkov volieb sa do parlamentu priamo dostalo len 5 vyššie spomenutých strán a jednoznačnú prevahu získala Zelenského strana.

Predseda víťaznej strany Dmytro Razumkov

Po prvý raz v histórii Ukrajiny od rozpadu Sovietskeho zväzu jeho strana Sluha ľudu získala v parlamente viac ako 50 percent poslancov a môže vládnuť sama.

Výsledky volieb skončili jednoznačne ako v pomernom systéme so ziskom viac ako 43 percent hlasov pre Zelenského stranu, tak aj vo väčšinovom, kde vyhrávali najmä jeho kandidáti.

Občania Ukrajiny jasne svojou voľbou ukázali proeurópsku orientáciu a tiež výsledky vytvorili priestor pre prezidentove reformy.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koronakríza znižuje počet cudzincov pracujúcich na Slovensku

Koronakríza znižuje počet cudzincov, ktorí na Slovensku pracujú. Kým ku koncu februára toh…