Domov Zahraničie Ukrajinci Rusom odpálili Kerčský most, tí na oplátku opäť bombardovali civilistov

Ukrajinci Rusom odpálili Kerčský most, tí na oplátku opäť bombardovali civilistov

0
0

Po niekoľkých mesiacoch relatívne pokojnej situácie bolo opäť počuť v pondelok ráno v ukrajinskej metropole Kyjev výbuchy. Stalo sa tak dva dni po tom, čo silný výbuch poškodil Kerčský most, ktorý je pre Rusko z hľadiska spojenia s anektovaným územím Krymu mimoriadne dôležitý.

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko zverejnil po 08.30 h miestneho času (07.30 h SELČ) na svojom účte na platforme Telegram príspevok, v ktorom píše, že „v Ševčenkovom obvode v centre hlavného mesta došlo k niekoľkým výbuchom“.

V tejto mestskej štvrti sa nachádza historické centrum, ako aj viacero vládnych budov. Reportéri AFP, ktorí sa nachádzajú v Kyjeve, hlásili, že explózie nastali okolo 08.15 h, pričom náletové sirény sa rozozvučali už vyše hodinu pred samotnými výbuchmi.

Podľa agentúry AP došlo k dvom výbuchom, ktoré boli zrejme dôsledkom raketových útokov. Poradca ukrajinského ministra vnútra Rostyslav Smirnov uviedol, že útok na Ševčenkov mestský obvod v Kyjeve si vyžiadal osem obetí na životoch a 24 ranených.

Jedna z rakiet, ktoré v pondelok ráno zasiahli Kyjev, explodovala v blízkosti sídla ukrajinskej tajnej služby SBU. Neďaleko sídli i kancelária ukrajinského prezidenta. V statuse na platforme Telegram to uviedol poradca ukrajinského ministra vnútra Anton Heraščenko.

V súvislosti so situáciou kyjevská radnica oznámila prerušenie premávky metra. Všetky podzemné stanice slúžia ako kryty civilnej ochrany.

Masívne nálety

Ukrajinský parlament prostredníctvom platformy Telegram informoval, že masívnemu raketovému ostreľovaniu sú vystavené aj ďalšie ukrajinské mestá a regióny.

Išlo o Ľvovskú a Ternopiľskú oblasť, mestá Dnepropetrovsk, Žytomyr, Mykolajiv a Chmeľnyckyj. Útoky na viaceré ukrajinské mestá i obete potvrdil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Ruské sily sa snažia nás zničiť a vymazať nás zo zemského povrchu. Chcú zničiť našich ľudí v Záporožskej oblasti, ktorí spia vo svojich domovoch. Zabiť ľudí, ktorí idú do práce v mestách Dnipro a Kyjev,“ uviedol Zelenskyj prostredníctvom platformy Telegram.

Ako priblížil, „bohužiaľ, sú tu mŕtvi a ranení“. Apeloval preto na spoluobčanov, aby nevychádzali na ulice. Zverejnil aj video, na ktorom je vidieť následky útoku na Kyjev – zničené autá, budovy s vybitými oknami a požiare na uliciach.

Vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj zas uviedol, že ruské sily vypálili na Ukrajinu v pondelok ráno najmenej 83 rakiet, ktoré zasiahli metropolu Kyjev aj mnohé ďalšie mestá na západe a juhu krajiny.

Z nich 43 rakiet malo byť podľa jeho slov zostrelených protivzdušnou obranou. Podľa slov prezidenta Zelenského sa ruské útoky zameriavajú na energetické zariadenia a na obyvateľstvo a ich cieľom je spôsobiť čo najväčšie škody.

Pri ranných útokoch na ukrajinské mestá boli podľa neho použité okrem rakiet aj iránske samovražedné drony Šáhid.

Ukrajinu nezlomia

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba na sociálnej sieti Twitter v súvislosti s pondelkovými útokmi označil šéfa Kremľa Putina za teroristu.

„Putinovou jedinou taktikou je teror voči mierumilovným ukrajinským mestám, avšak Ukrajinu nezlomí,“ vyhlásil Kuleba. Dodal, že aktuálne útoky sú odpoveďou pre všetkých, čo by chceli s Putinom hovoriť o mieri.

Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov zdôraznil, že „rakety teroristov nikdy nezničia našu odvahu, a to ani vtedy, ak zasiahnu srdce nášho hlavného mesta“.

Dodal, že rovnako najnovšie útoky Moskvy „neotrasú ani odhodlaním našich spojencov“. „Jediná vec, ktorú nenávratne zničia, je budúcnosť Ruska,“ z ktorého sa stáva „celosvetovo opovrhovaný nebezpečný teroristický štát,“ uviedol Reznikov.

„Ukrajina je momentálne vystavená raketovým útokom. Máme informácie o útokoch v mnohých mestách našej krajiny,“ napísal na sociálnych sieťach poradca ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko.

Obyvateľov vyzval, aby „zostali v úkrytoch“. Reportéri AFP hlásili v Kyjeve najmenej päť výbuchov. Naposledy zasiahli ruské raketové útoky ukrajinskú metropolu koncom júna.

Gubernátor západoukrajinskej Ľvovskej oblasti Maksym Kozyckyj na Telegrame uviedol, že región zasiahli útoky na zariadenia energetickej infraštruktúry. Starosta Ľvova Andrij Sadovyj oznámil, že miestne školy zostanú počas pondelka zatvorené.

Dodal, že v dôsledku útokov dochádza v meste k občasným výpadkom mobilných komunikačných sietí.

Bombardované Záporožie

Ruské sily v ostatných dňoch útočili hlavne na oblasti severne od Krymského polostrova vrátane Záporožskej oblasti na juhovýchode Ukrajiny, ktorú ostreľovali aj v noci na pondelok.

V meste Záporožie dostal zásah poschodový bytový dom a poškodená bola aj civilná infraštruktúra. O život prišla jedna osoba a päť ďalších ľudí vrátane jedného dieťaťa utrpelo zranenia.

Na svojom kanáli na platforme Telegram o tom informoval tajomník mestskej rady mesta Záporožie Anatolij Kurtev. Dodal, že na mieste pokračuje záchranná a pátracia operácia.

Správa o najnovšom útoku na mesto Záporožie prišla po tom, ako ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom videopríhovore v nedeľu sumarizoval, že za posledný týždeň zahynulo pri útokoch na Záporožie najmenej 43 osôb.

Po sobotňajšom ničivom útoku na mesto, pri ktorom dostala priamy zásah a následne sa čiastočne zrútila deväťposchodová bytovka, je nateraz potvrdených najmenej 14 obetí a „viac ako 70 zranených vrátane 11 detí“, uviedol v nedeľu Zelenskyj.

Odveta za Kerčský most

K opätovným ruským raketovým útokom na Kyjev došlo len dva dni po rozsiahlom výbuchu na Kerčskom moste, ktorý spája ruskú pevninu s anektovaným Krymom.

Kerčský most, známy aj ako Krymský most, je označovaný za symbol anektovania ukrajinského polostrova Krym Ruskom v roku 2014. Pre Moskvu je dôležitý pri zásobovaní ruských síl na Kryme a v ďalších okupovaných častiach južnej Ukrajiny.

Jeho cestnú časť otváral ruský prezident Vladimir Putin v roku 2018, železničný most otvorili v roku 2019. Výbuch a následné zrútenie časti tohto mosta spôsobila bomba v nákladnom vozidle.

Dva úseky cestného mosta sa čiastočne zrútili, dopravu cez most zastavili, neskôr ju mali údajne obnoviť. Krymskí predstavitelia podľa ruských médií pripísali útok Ukrajine.

Tá sa k zodpovednosti priamo neprihlásila, poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak však uviedol, že ide „len o začiatok“.

Ako ruský prezident Vladirmir Putin v pondelok vyhlásil, masívne raketové útoky ruských síl na ukrajinské mestá sú odplatou za „teroristické“ činy Kyjeva vrátane výbuchu, ktorý v sobotu poškodil Kerčský most.

Ak budú ukrajinské útoky voči Rusku pokračovať, odozva bude tvrdá,“ hrozil Putin na zasadnutí Bezpečnostnej rady Ruskej federácie. „Reakcia bude rovnakého rozsahu ako sú hrozby voči Rusku,“ dodal.

Šéf Kremľa uviedol, že pondelkové útoky na Ukrajinu boli koordinované a ich cieľom boli „energetické, vojenské a komunikačné zariadenia“. Masívny útok raketami dlhého doletu na ukrajinské ciele podľa neho odporučilo ruské ministerstvo obrany.

ano, TASR, foto: TASR/AP  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…