Domov Slovensko Uplynul termín na podanie kandidátnych listín

Uplynul termín na podanie kandidátnych listín

0
0

Kandidáti, ako aj politické strany, mali v utorok (30. augusta) posledný deň na podanie kandidátnych listín do spojených jesenných volieb. V utorok zároveň uplynula lehota na delegovanie členov miestnej volebnej komisie a komisie samosprávneho kraja.

Za starostu obce, primátora mesta, šéfa samosprávneho kraja či za poslanca zastupiteľstva sa môže uchádzať kandidát ako nezávislý alebo s podporou politickej strany. Strany mohli vytvoriť koalíciu a podať spoločnú kandidátnu listinu.

Nezávislí kandidáti museli odovzdať aj podpisovú listinu od voličov, ktorí ich podporujú. Minimálny počet podpisov pre kandidátov na starostov a poslancov obecných zastupiteľstiev sa odvíja od počtu obyvateľov obce.

Pri nezávislom kandidátovi na šéfa kraja potrebujú uchádzači 1 000 podpisov. Nezávislý kandidát na poslanca krajského zastupiteľstva potrebuje 400 podpisov.

Kandidát na poslanca obecného zastupiteľstva musí mať trvalý pobyt v obci, v ktorej kandiduje, a najneskôr v deň konania volieb 18 rokov. Kandidát na starostu obce musí mať trvalý pobyt v obci a mať 25 rokov.

Kandidát na poslanca krajského zastupiteľstva musí mať trvalý pobyt v obci alebo vojenskom obvode, ktoré patria do územia volebného obvodu, v ktorom kandiduje, a mať 18 rokov.

Trvalý pobyt v obci alebo vo vojenskom obvode, ktoré patria do územného obvodu samosprávneho kraja, v ktorom kandiduje, musí mať aj kandidát na predsedu samosprávneho kraja. Navyše v deň volieb musí mať 25 rokov.

Regionálne voľby

Voľby do orgánov samosprávy obcí a voľby do orgánov samosprávnych krajov sa budú konať 29. októbra. Volebná kampaň už beží a skončí sa 48 hodín predo dňom konania volieb.

red, TASR, foto: shutterstock  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…