Domov Ekonomika ÚPVO kritizuje novelu VO

ÚPVO kritizuje novelu VO

0
0

Pripravovaná novela zákona o verejnom obstarávaní z dielne vicepremiéra pre legislatívu a strategické plánovanie Štefana Holého odporuje záväzku Slovenska chrániť a podporovať hospodársku súťaž vyjadrenému v Ústave SR. Navyše vo viacerých častiach je v rozpore s právom Európskej únie (EÚ).

Je o tom presvedčené občianske združenie Únia profesionálov verejného obstarávania (ÚPVO), podľa ktorého verejné nákupy predstavujú pre hospodársku súťaž významný element.

Zrušenia legislatívnych pravidiel pre zadávanie zákaziek, na ktoré sa nevzťahujú smernice EÚ vo verejnom obstarávaní, vychádza podľa ÚPVO z nesprávnej premisy o tom, že pravidlá pre zadávanie takýchto zákaziek, aj keď sú mimo rámca smerníc EÚ vo verejnom obstarávaní, sú aj mimo rámca práva EÚ.

Podľa združenia opak je pravdou. Hoci deklarovaným cieľom zmeny je urýchlenie čerpania eurofondov, odbremenenie verejných obstarávateľov od administratívnej záťaže a celkové zrýchlenie procesu verejného obstarávania, ÚPVO je presvedčená, že je v rozpore s právom EÚ.

ÚPVO kritizuje aj oklieštenie právomocí Úradu pre verejné obstarávanie SR (ÚVO) v prospech správnych súdov, ktoré by mali posudzovať osobitné správne žaloby nahrádzajúce námietky. Tu však dáva združenie do pozornosti existenciu jednoznačného a dlhodobo tvoreného know how a personálneho aparátu ÚVO.

Presun kompetencie preskúmavať všetky námietky môže viesť podľa ÚPVO k fatálnemu preťaženiu správnych súdov a porušeniu povinností SR vyplývajúcich zo záväzkov vyplývajúcich z práva EÚ, konkrétne tzv. revíznej smernice.

„Revízna smernica vyžaduje, aby revízne postupy vo verejnom obstarávaní umožnili účinne a čo možno najskôr preskúmať rozhodnutia prijaté obstarávateľmi v postupoch verejného obstarávania.

Reálny stav kapacity správnych súdov v kombinácii s absenciou už existujúceho know how ÚVO tento cieľ neumožní v praxi bez porušenia práva EÚ v jednotlivých prípadoch dosiahnuť,“ upozorňuje vo svojom stanovisku ÚPVO.

red, SITA, foto: SITANačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Ľudová tvorivosť nemá hraníc XIX.

Vianočné sviatky a začiatok nového roka bývajú obyčajne tým najpokojnejším obdobím v roku,…