Domov Šport US Open pozná víťazov: Legendárny Nadal a supertalentovaná Andreescuová

US Open pozná víťazov: Legendárny Nadal a supertalentovaná Andreescuová

0
0

Už aj posledný z veľkej štvorky tenisových turnajov v roku má svojich víťazov. V mužskom pavúku dominovala španielska legenda Rafael Nadal, ktorý dvorce vo Flushing Meadows ovládol už štvrtýkrát, ženská časť pavúka má prekvapivú ale zaslúženú víťazku, kanadskú tínedžerku Biancu Andreescuovú.

Skúsenosť vs. mladosť

Veľkým prekvapením skončil ženský turnaj na US open. Počas celého priebehu turnaja sa favoritkám príliš nedarilo a z pavúka vypadávala jedna nasadená hráčka za druhou.

Do finále napokon postúpila domáca legenda, čochvíľa 38-ročná Američanka Serena Williamsová, ktorá už má vo vitríne 6 triumfov z US open.

Serena sa na newyorskom grandslame predviedla v skvelej forme, veď cestou do finále stratila jeden jediný set, čo ju zároveň s faktom, že sa vo finále postavila proti mladučkej, takmer o 20 rokov mladšej súperke, jednoznačne pasovalo do role veľkej favoritky. 19-ročná Bianca Andreescuová však taktiež predvádzala vo Flushing Meadows skvelý tenis a cestou do finále prišla len o dva sety.

Serena však do finálového duelu vstúpila veľmi zle, keď prehrala hneď svoje podanie a jej súperka jej v prvom sete povolila jediný breakball, ktorý však skúsená tenistka nepremenila.

Naopak Američanka nebola na svojom servise až taká dominantná a pri svojom podaní umožnila Andreescuovej setball, ktorý talentovaná Kanaďanka premenila.

V druhom sete sa obe hráčky predháňali v stratených gemoch na podaní, no o jeden viac predsa len stratila domáca hráčka, čím umožnila svojej súperke zisk vôbec prvého grandslamového titulu v kariére po setoch 6:3 a 7:5.

Splnený sen

„Tento zápas, ale aj celý tenisový rok je pre mňa ako zo sna. Už to, že som si vôbec zahrala proti Serene vo finále grandslamového turnaja, je úžasné.

Snažila som sa nemyslieť na to, kto stojí na druhej strane kurtu. Usilovala som sa počas celého zápasu udržať si nervy a koncentráciu a vôbec to nebolo ľahké.

Pri treťom mečbale som si povedala, že musím tú prekliatu loptičku vrátiť do dvorca po jej podaní a ukázať jej, že mám na to, aby som zvíťazila,“ povedala šťastná tenistka, ktorá vďaka tomuto veľkému triumfu poskočila z 15. na 5. priečku rebríčka WTA.

Z veľkého tria len Nadal

Aj mužská časť turnaja postupne prichádzala o najväčších favoritov a v semifinále chýbali tenisové stálice Novak Djokovič aj Roger Federer.

Nechýbala však dvojka svetového rebríčka Rafael Nadal, ktorý v celom priebehu turnaja stratil iba set. Jeho súper, ruský tenista Daniil Medvedev, vyhral až do finále na US open 12 zápasov v rade, a jeho výkony v New Yorku vzbudzovali taktiež rešpekt.

Medvedev sa vrátil do zápasu

Duel bol od začiatku vyrovnaný, avšak Španiel získal prvé dva sety pre seba a keď v treťom zobral svojmu súperovi podanie, zdalo sa, že zápas skončí v najkratšom čase.

Ruský tenista sa však nevzdal, tretí set otočil a následne získal aj vyrovnaný štvrtý set. Dramatický duel sa tak rozhodoval v piatom sete, ktorý bol bohatý na breakbally.

Nadal si vypracoval pri podaní Medvedeva dva mečbally, no premenil až ten tretí, pri svojom podaní, ktorému však predchádzalo odvrátenie súperovho breaku.

Nádherné vyvrcholenie mužského turnaja v New Yorku tak prinieslo, po setoch 7:5, 6:3, 5:7,4:6 a 6:4, už štvrtý triumf Nadala na US open. „Bolo to fantastické finále.

Mal som pocit, že to mám pod kontrolou, ale… Najprv chcem zablahoželať Daniilovi, ktorý má za sebou také úspešné leto na tvrdých povrchoch, aké si ani nepamätám. Toto víťazstvo je pre mňa veľmi dôležité a najmä to, že som to dotiahol v piatom sete.

Nervozita bola obrovská, bolo to šialené, emocionálne, nikdy na to  nezabudnem,“ povedal po zápase Rafael Nadal, ktorý získal už 19. grandslamový titul v kariére a po jeho zisku sa mu tisli slzy do očí.