Domov Slovensko ÚS SR pozastavil vyhlášku o režime na hraniciach, ÚVZ ju následne sprísnil

ÚS SR pozastavil vyhlášku o režime na hraniciach, ÚVZ ju následne sprísnil

0
0

Ústavný súd (ÚS) SR pozastavil účinnosť vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorá od 9. júla stanovila povinnosť karantény okrem výnimiek pre všetkých ľudí prichádzajúcich na Slovensko, ktorí nie sú zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19. Námietky ÚVZ zapracoval a režim sa na hraniciach ešte viac sprísnil.

Vyhláška ÚVZ reagovala na vládnu aktualizáciu cestovného semafora a pre nezaočkovaných okrem výnimiek určila povinnosť nastúpiť do 14-dňovej karantény s možným ukončením skôr s negatívnym RT­‑PCR testom.

Sporná definícia zaočkovanej osoby

Vyhlášku napadla na ÚS opozičná strana Smer­‑SD s tým, že podľa nej takýto právny predpis diskriminuje nezaočkovaných v uplatňovaní ich ústavného práva na slobodu pohybu a pobytu a práva na slobodný vstup na územie SR.

Zároveň argumentovala, že diskriminuje tzv. pendlerov v uplatňovaní ústavného práva na prácu. ÚS následne rozhodol o pozastavení účinnosti vyhlášky.

V odôvodnení rozhodnutia ÚS poukázal okrem iného na to, že podľa vyhlášky sa za plne očkovanú osobu považuje aj „osoba po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s jednodávkovou alebo dvojdávkovou schémou“.

ÚS pritom uvádza, že podľa súčasných vedeckých poznatkov je nesporné, že osoba bezprostredne po aplikácii prvej dávky očkovacej látky nemá ešte vytvorené protilátky v množstve spôsobilom na vlastnú ochranu pred ochorením, a tým ani vytvorený potenciál znížiť riziko nákazy iných osôb.

Preskúmavaná právna úprava tak podľa ÚS umožňuje voľný cezhraničný pohyb osobám, ktoré prakticky zaočkované nie sú, a to bez ich následnej izolácie a karantény, a túto možnosť podmieňuje len ich prvotnou a dosiaľ fakticky neúčinnou vakcináciou.

„Táto skutočnosť z hľadiska ochrany života a zdravia pôsobí kontroverzne. Oproti tomu na osobu, ktorá nie je zaočkovaná, sa vzťahujú izolačné, resp. karanténne obmedzenia (za takých okolností s otáznym účelom),“ konštatoval súd.

Z napadnutého právneho predpisu podľa súdu nevyplýva, čo bolo dôvodom zavedenia odlišného prístupu k jednotlivým skupinám osôb.

„Úradu verejného zdravotníctva nič nebráni, aby aj naďalej vyhláškami reagoval na zmeny pandemickej situácie v závislosti na stav poznania okolností, ktoré aj potenciálne vplývajú na šírenie vírusu. K týmto zásahom však musí pristupovať tak, aby bol zrejmý nielen ich obsah, ale aj účel,“ informoval súd.

Ešte prísnejšie podmienky

Smer­‑SD, ktorý vyhlášku na ÚS napadol, rozhodnutie uvítal, avšak to ešte netušil, že režim na hraniciach sa bude vďaka tomuto rozhodnutiu ešte viac sprísňovať.

Podľa novej vyhlášky, ktorú vydal ÚVZ minulý piatok, a účinná je od pondelka 19. júla, sa za plne očkovanú osobu považuje osoba najmenej 14 dní, ale nie viac než 12 mesiacov po aplikácii druhej dávky dvojdávkovej vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Tiež osoba najmenej 21 dní, ale nie viac než 12 mesiacov po aplikácii prvej dávky jednodávkovej vakcíny.

Za plne zaočkovanú sa bude považovať aj osoba najmenej 14 dní a nie viac než 12 mesiacov po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19, ak bola prvá dávka očkovania proti ochoreniu COVID-19 podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19.

Pre osoby, ktoré nie sú považované za plne očkované, tak platí povinnosť domácej karantény, pričom test proti ochoreniu COVID-19 môžu podstúpiť najskôr na piaty deň. Ak je výsledok testu negatívny, karanténa sa končí.

Pre osoby, ktoré sa dali zaočkovať pred 9. júlom zároveň platí prechodné dvojtýždňové obdobie, počas ktorého môžu ukončiť karanténnu negatívnym PCR testom v ktorýkoľvek deň po návrate na Slovensko.

Vyhláška opäť na súde

Opozícia sa hneď v pondelok opätovne obrátila na ústavný súd. Nová vyhláška totiž naďalej posiela každú nezaočkovanú osobu po návrate na Slovensko do povinnej 14-dňovej karantény, čo považuje opozícia za protiústavné.

Predseda Smeru­‑SD Robert Fico uviedol, že už raz tento súboj na ÚS SR minulý týždeň vyhrali. Poukázal na to, že vláda ignoruje Ústavu SR a opätovne prijala takú istú vyhlášku.

Podľa neho vyhláška, ktorá je účinná od pondelka, kopíruje to, čo ÚS SR pozastavil. Mimoparlamentný Hlas­‑SD uviedol, že v opozícii sa spojili a napadli vyhlášku, ktorá „ešte viac sprísnila šikanu na hraniciach“. Naďalej odmietajú delenie ľudí na dve kategórie.

ano, TASR, foto: facebook/PZ SR  



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…