Domov Šport USA s najhorším umiestnením v histórii MS

USA s najhorším umiestnením v histórii MS

0
0

Hanba, blamáž, potupa. Tieto slová boli najčastejšie skloňované v prípade vystúpenia basketbalistov USA na práve skončenom svetovom šampionáte v Číne. Družina hráčov z NBA vedená skúseným trénerom Greggom Popovichom skončila na siedmom mieste, čo je najhoršie umiestnenie Američanov v histórii majstrovstiev sveta.

Americký národný tím bol ako jediný zo všetkých účastníkov 18. majstrovstiev sveta v basketbale mužov zložený výlučne z hráčov pôsobiacich v NBA.

Chýbali však absolútne najväčšie hviezdy. Aj bez nich však boli Američania favoritmi na zisk majstrovského titulu. Veď nie po prvýkrát sa stalo, že hviezdni hráči NBA povedali reprezentácii „nie“.

Je to však po prvýkrát, čo tím USA nevzbudzoval taký veľký rešpekt. Už v príprave ukázali recept na zdolanie USA Austrálčania a keď v základnej skupine len len, že Američania neprehrali s Tureckom (93:92 pp), bolo jasné, že ich cesta za zlatom bude veľmi náročná.

A skončila skôr ako ktokoľvek predpokladal, keď už v štvrťfinále USA prehrali s Francúzskom (79:89).

Najväčšie hviezdy chýbali

Gregg Popovich si mohol s ospravedlnenkami od hviezd vytapetovať pokojne celý dom a napokon vybral pravdepodobne tých najlepších hráčov, ktorí boli ochotní svoju krajinu reprezentovať.

Fanúšikovia hovoria o treťotriednom tíme. Pravdou je, že zo súčasných hviezd NBA by sa dali pokojne poskladať hoci aj dva lepšie tímy ako ten súčasný.

Napriek tomu sa tím mohol spoľahnúť na jedného z najlepších rozohrávačov v lige Kembu Walkera, na krídle mu sekundoval Donovan Mitchell, ktorý bol pred dvomi rokmi adeptom na zisk ocenenia pre najlepšieho nováčika NBA, ale aj víťaz trojkárskej súťaže z posledného Víkendu hviezd Joe Harris a pod košom mali dominovať najlepší blokár ostatnej sezóny Myles Turner a držiteľ zlatej olympijskej medaily z Ria 2016 Harrison Barnes.

Okrem toho boli na lavičke pripravení Jaylen Brown, Jason Tatum, Marcus Smart, Khris Middleton či Brook Lopez. To sú všetko v NBA už etablovaní hráči, ktorí plnia dôležité úlohy vo svojich tímoch, zatiaľ čo ostatné krajiny majú jedného‑dvoch, v prípade vicemajstrovskej Argentíny žiadneho, hráča z NBA.

Faktom však je, že na tomto šampionáte to neboli USA s 12-timi hráčmi z najlepšej ligy sveta, na koho sa fanúšikovia chodili pozerať. Boli to Španieli s Rickym Rubiom a Marcom Gasolom, Srbi s Bogdanom Bogdanovičom, Argentínčania s Luisom Scolom, Francúzi s Rudy Gobertom a Evanom Fournierom či Austrálčania s Patty Millsom, a to tiež nie sú mená tých najväčších hviezd NBA. Kde teda nastal problém?

Svet dobieha Ameriku… …alebo od Dream Teamu „k priemeru“

Toto konštatovanie sa niekomu môže zdať smiešne, ale USA už nie sú tým, čím bývali. Už to nie je legendárny Dream Team z roku 1992, v ktorom hrali Michael Jordan, Scottie Pippen, Larry Bird, Magic Johnson, či Patrick Ewing.

Americké tímy posledných rokov sú „hrateľné“. O tom, že od dôb Dream Teamu sa svet vyrovnáva USA, svedčí určite aj posledná sezóna NBA. Na koncoročnom udeľovaní cien pre najlepších hráčov totiž dominovali Európania.

Najlepším hráčom sezóny sa stal Giannis Antetokounmpo z Grécka, najlepším nováčikom Luka Dončič zo Slovinska a najlepším obrancom Francúz Rudy Gobert.

Preto ústup z pozícii tohto zámorského giganta vôbec nie je náhodný. To však ešte neznamená, že USA budú aj v budúcnosti patriť k priemeru.

Je viac než isté, že ak postavia na budúcoročnú olympiádu svoje najväčšie hviezdy, opäť si odnesú zlaté medaily, aj keď 30 až 40-bodové nádielky očakávať už asi nemožno.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Majstrami sveta sa stali Španieli

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…