Domov Slovensko Ústava SR sa v súvislosti s referendom o predčasných voľbách meniť

Ústava SR sa v súvislosti s referendom o predčasných voľbách meniť

0
0

Ústava SR sa v oblasti referenda o skrátení volebného obdobia meniť nebude. Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok neposunuli do druhého čítania novelu z dielne Miloša Svrčeka (Sme rodina). Ten navrhoval, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie parlamentu ústavným zákonom aj referendom.

Okrem iného navrhoval, aby sa referendum o skrátení volebného obdobia nemohlo konať prvý a posledný rok volebného obdobia. Novela mala reagovať na rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR zo 7. júla 2021 o ústavnosti predmetu referenda. Účinnosť zmien navrhoval Svrček od marca 2024.

Do druhého čítania poslanci neposunuli ani obdobný návrh z dielne nezaradeného poslanca Tomáša Tarabu. Ten chcel zmenu docieliť úpravou ustanovení v ústave o zániku mandátu poslanca NR SR tak, aby zanikol aj uplynutím skráteného volebného obdobia na základe platného celoštátneho referenda.

Na splnenie sľubu nemá politickú silu

Predseda Sme rodina Boris Kollár ešte minulý rok prisľúbil, že urobí všetko pre to, aby mali občania možnosť hlasovať v referende o skrátení volebného obdobia parlamentu.

Za týmto účelom zvolal v januári okrúhly stôl, kde mala koalícia diskutovať o možnostiach spoločne s opozíciou. Koaličné strany však na stretnutie neprišli a avizovali tiež, že Svrčekov návrh v parlamente nepodporia.

Opozícia na druhej strane informovala, že sa opäť pokúsi iniciovať referendum zbieraním podpisov pod petíciu za zmenu ústavy v tomto bode.

Petíciu za vyhlásenie konanie referenda o predčasných voľbách totiž prezidentka Zuzana Čaputová dala na preverenie Ústavnému súdu SR, ktorý rozhodol o tom, že referendum s takouto otázkou by nebolo v súlade s Ústavou SR.

red, TASR, foto: Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…