Domov Slovensko Ústavná kríza: Voľba kandidátov na ústavných sudcov ostáva po starom

Ústavná kríza: Voľba kandidátov na ústavných sudcov ostáva po starom

0
0

Po neúspešných pokusoch schváliť návrh vládneho SMERU sa zdá, že voľba kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR bude fungovať podobne ako doteraz. I napriek neúspechu sa podarilo ministrovi spravodlivosti SR Gáborovi Gálovi presadiť aspoň čiastočné zmeny, ktoré majú výber kandidátov sprísniť.

Návrh nemal podporu

Ešte minulý utorok poslanec za stranu SMER‑SD Robert Madej predložil do parlamentu návrh zmeny zákona, ktorý sa týka voľby kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR.

Jeho návrh spočíval v tom, že kandidátov by zvolila národná rada minimálne 90 hlasmi. Prezident by tak v tomto prípade pri výbere ústavných sudcov nemal žiadnu právomoc.

Kandidát na post sudcu ÚS SR by teda po zisku 90 hlasov v NR SR neprechádzal výberom prezidenta, ale rovno by zložil sľub a stal by sa z neho sudca Ústavného súdu SR.

Návrh zmeny zákona tiež prezidentovi odoberal právomoc vyberať predsedu a podpredsedov Ústavného súdu. Madej sa odvolával na odporúčania Benátskej komisie, ktorá odporučila, aby sa ústavní sudcovia volili trojpätinovou väčšinou.

Návrh podporila aj SNS, no koaličný Most už s návrhom nesúhlasil. Hlasovanie sprevádzal chaos, z ktorého napokon vyplynulo, že pozmeňujúci návrh Madeja nebol prijatý a za novelu ako celok už nehlasovali ani koaliční poslanci.

Ako na pieskovisku

SMER‑SD tento návrh avizoval už dávnejšie a už vtedy bolo jasné, že ho väčšina poslancov nepodporí. „Tento návrh totiž dáva výlučné právo NR SR tvoriť najvyšší sudcovský orgán, čo je v rozpore s demokratickými princípmi.

Na tomto procese sa musia podieľať viaceré zložky. Je to cez čiaru a nemôžem s tým súhlasiť,“ uviedol poslanec Mosta‑Híd Peter Kresák. Po tom, čo Kiska v minulosti nevybral nikoho zo zvolených kandidátov na sudcov Ústavného súdu, sa zdá, že SMER chce právomoc prezidenta na pôde Ústavného súdu značne oslabiť.

Svoj návrh predložil i minister spravodlivosti Gábor Gál. Ten chcel, aby sa zvýšil počet poslancov potrebných na zvolenie sudcov na minimálne 76.

Takisto chcel, aby kandidáti na sudcov Ústavného súdu boli všeobecne rešpektovanými osobnosťami v oblasti práva. Svoje návrhy prezentovala aj opozícia. Pozornosti sa im však nedostalo.

Voľba bude prísnejšia

Keď netečie, aspoň kvapká. Voľba bude zatiaľ prebiehať po starom, no návrh kandidátov na ústavných sudcov prejde výraznými zmenami. Kandidátov doteraz navrhovali poslanci NR SR, vláda SR, predseda Ústavného súdu, predseda Najvyššieho súdu, generálny prokurátor, záujmové organizácie právnikov a vedecké inštitúcie.

Po novom okruh kandidátov môžu rozšíriť predseda Súdnej rady SR, Súdna rada a verejný ochranca práv. Návrh ďalej bude obsahovať životopis, motivačný list, prehľad právnej praxe, odborné činnosti a čestné vyhlásenie o pravdivosti uvedených údajov kandidáta.

Novinkou je aj to, že na prezentáciu kandidátov bude prizvaný sám prezident SR. Schôdza ústavnoprávneho výboru, kde sa budú prerokovávať návrhy, bude aj audiovizuálne prenášaná, čo zabezpečí Kancelária Národnej rady SR.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Mračnová dostala cenu Laurel

Európske olympijské výbory (EOV) ocenili čestnú členku Slovenského olympijského a športové…