Domov Slovensko Ústavný súd mohol byť funkčný. Čaputová je sklamaná

Ústavný súd mohol byť funkčný. Čaputová je sklamaná

0
0

Ústavný súd Slovenskej republiky naďalej nemá kompletný počet sudcov. A čo je horšie, nemá zvolený ani dostatočný počet kandidátov, z ktorých by prezidentka vybrala chýbajúcich ústavných sudcov. Prezidentka o aktuálnej situácii hovorila minulý týždeň s predsedom ÚS SR Ivanom Fiačanom. 

Zrejme málokto z poslancov NR SR si uvedomuje, že nefunkčná inštitúcia Ústavného súdu je ich vážnym zlyhaním.

Dlhšie to nepôjde

Sama prezidentka SR Zuzana Čaputová a predseda ÚS SR Ivan Fiačan sa zhodli, že takáto situácia je dlhodobo neudržateľná. Aktuálne je na ústavnom súde sedem z 13 sudcov.

Neschopnosť NR SR zvoliť dostatočný počet kandidátov na ústavných sudcov je skutočne hanbou. Hlavnú vinu nesie predovšetkým koalícia v zložení Smer-SD, SNS a Most-Híd.

Hádanie sa o spôsobe voľby, robenie si napriek, koho zvoliť a koho nie, majú za následok, že ľudia strácajú dôveru vo fungujúci štát a spravodlivosť. Poslanci dovedna navolili 14 kandidátov z plného počtu 18.

Obavy o spravodlivosť

Rozhodovanie a vykonávanie spravodlivosti je jedným z poslaní, ktoré zastáva Ústavný súd SR. Dôvod na obavy, či spravodlivosť na Slovensku vôbec existuje je teda na mieste.

„Až príliš často počúvam obavy, či na Slovensku vôbec existuje. Ak je oslabený Ústavný súd, je oslabená aj spravodlivosť. Každý občan Slovenska si musí byť istý, že sa jej môže dovolať,“ povedala Čaputová.

Jedným dychom vyslovila aj vieru v to, že poslanci pri najbližšej voľbe navolia počet zvyšných kandidátov. Splnia si tak svoju povinnosť, aby si následne ona mohla splniť tú svoju a na základe Ústavy SR vymenovala nových ústavných sudcov.

Mrzia ju zmätočné signály

Prezidentka Zuzana Čaputová sa minulý týždeň stretla aj so slovenskými veľvyslancami pôsobiacimi v zahraničí. Uviedla, že očakáva, že aj oni budú rešpektovať hodnoty Slovenska.

Podľa jej slov je dôležité, aby Slovensko bolo vnímané ako sebavedomá a hodnotovo jednoznačne ukotvená krajina, bez rozporuplných názorov.

Vyzdvihla spoluprácu s krajinami V4 a spomenula neuspokojivé vzťahy s Ruskom. Povedala, že zo strany Ruska nevidí záujem viesť otvorený dialóg, čo ju mrzí.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Bayern, Real aj Barcelona. Víkend sa niesol v znamení sklamaných favoritov

Zatiaľ čo anglický Liverpool či taliansky Juventus naďalej kraľujú domácim súťažiam a cez …