Domov Ekonomika UVO chce ísť do krajov, inšpiráciou je prokuratúra

UVO chce ísť do krajov, inšpiráciou je prokuratúra

0
0

Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (UVO) Miroslav Hlivák chce zriaďovať detašované pracoviská úradu v jednotlivých krajoch. Podľa neho by sa tým mala zefektívniť činnosť UVO, bude to však mať vplyv na rozpočet úradu.

Miroslav Hlivák avizoval plán zriadenia detašovaných pracovísk úradu na úrovni krajov už vo svojom projekte, s ktorým kandidoval na predsedu tohto úradu.

„Som za to, aby úrad vytvoril kontaktné miesta a bol bližšie k občanom aj príslušným inštitúciám, vrátane krajských prokuratúr, pri pokrývaní nekalých praktík vo verejnom obstarávaní.

Že takéto opatrenie je žiaduce a efektívne, o tom svedčí aj práca krajských prokuratúr priamo v regiónoch,“ ozrejmil Hlivák. Zároveň povedal, že by bol rád, keby k takémuto kroku došlo ešte počas jeho päťročného funkčného obdobia (Hlivák bol do úradu zvolený v septembri 2017).

Má to však jeden háčik. O celom projekte bude musieť presvedčiť ministerstvo financií, pretože si to pochopiteľne vyžiada zvýšenie rozpočtu úradu.

Úrad pre verejné obstarávanie

Je nezávislým ústredným orgánom štátnej správy, ktorý bol zriadený v roku 2000. Je odborným garantom v oblasti verejného obstarávania, pričom dohliada na splnenie princípov transparentnosti, rovnakého zaobchádzania a nediskriminácie uchádzačov a záujemcov, ako i princípov hospodárnosti a efektívnosti pri vynakladaní finančných prostriedkov. Jeho úlohou je zabezpečiť podmienky na správnu implementáciu zákona o verejnom obstarávaní.

(zdroj: uvo.gov.sk)

Zlepšená spolupráca s prokuratúrou

Predseda UVO o svojich zámeroch informoval po pracovnom stretnutí zástupcov Generálnej prokuratúry SR, Úradu špeciálnej prokuratúry a krajských prokuratúr, na ktoré bol pozvaný vôbec po prvýkrát.

Základy bližšej spolupráce a komunikácie medzi UVO a prokuratúrou boli položené podpisom spoločného memoranda v marci tohto roka.

„V praxi sa veľmi osvedčilo napríklad definovanie potrebných náležitostí vo vzájomných podaniach tak, aby ich naše inštitúcie dokázali rýchlo a efektívne preskúmať,“ hovorí predseda Hlivák.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…