Domov Ekonomika ÚVO je proti okliešteniu svojich právomocí

ÚVO je proti okliešteniu svojich právomocí

0
0

Návrh nového zákona o verejnom obstarávaní, ktorý má podľa jeho predkladateľa, vicepremiéra pre legislatívu a strategické plánovanie Štefana Holého, umožniť efektívnejšie, rýchlejšie, transparentnejšie a úspešnejšie využívanie európskych finančných zdrojov, sa celkom nepozdáva Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).

Predseda ÚVO Miroslav Hlivák kritizuje, že návrh nového zákona o verejnom obstarávaní má odobrať kontrolné právomoci jeho úradu.

Po novom by ÚVO nemal právo vôbec kontrolovať nákupy z financií pochádzajúcich zo štátneho rozpočtu a mohol kontrolovať peniaze z Bruselu len v obmedzenom režime.

Podľa Hliváka však táto novela zabezpečí férovosť a transparentnosť pri nakladaní s financiami daňových poplatníkov i pri čerpaní finančných zdrojov z Euróspkej únie len v prípade zachovania kontrolných právomocí ÚVO.

Aj preto s kolegami čoskoro predstaví vláde súbor zmien v zákone, ktoré úrad pripravil. Tieto zmeny podľa Miroslava Hliváka umožnia zrýchlenie nakupovania, no nie za cenu rizík pre celú spoločnosť.

Nezabúdajme pre koronu na iné dôležité veci

Predseda ÚVO vyzýva verejnosť, aby sa zaujímala o novelu zákona o verejnom obstarávaní aj v čase pandémie koronavírusu.

„Rozumiem, že každého straší korona, nič nie je viac, ako zdravie. No nesmieme dopustiť, aby sme pre koronu vytlačili z pozornosti tak dôležitý zákon, aký nám predstavil vicepremiér Štefan Holý.

Od hospodárenia s verejnými peniazmi závisí náš denný život, aj to, ako zvládame krízové situácie. Práve o tom, na čo a ako sa používajú verejné peniaze, je zákon o verejnom obstarávaní,“ apeluje Miroslav Hlivák.

Je presvedčený, že novela obsahuje mnoho nášľapných mín. Verejné obstarávanie je podľa neho o tom, že štát nakupuje za peniaze občanov. A to, ako to robí, kontroluje ÚVO.

„Ľudia ale majú právo na dôslednú kontrolu tých, ktorí hospodária s ich peniazmi. Čoskoro k nám príde balík peňazí z Bruselu. Tie peniaze však nie sú zadarmo. Budeme ich musieť splácať.

Vláda by sa nemala sústreďovať len na to, že ich treba rýchlo minúť, ako počúvam. Míňať vieme všetci. Kumšt je ale míňať rozumne. A ten proces musíme vedieť aj skontrolovať.

Navyše podľa zverejnených informácií, podľa tejto novely podnikatelia sa nebudú mať kde dozvedieť o zákazke, keďže všetko sa má zverejniť až po funuse – po dohodnutí kontraktu,“ vysvetľuje Miroslav Hlivák.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Koronakríza a jej dôsledky

Pravidlá sú dôležité

Šéf ÚVO prirovnáva návrh novely z dielne Štefana Holého, ktorý chce, aby sa odstránili pravidlá obstarávania do nákupov za 5,3 milióna eur, k situácii zo života.

„Tvrdenie, že musíme odstrániť pravidlá pre nákupy do 5,3 miliónov eur, lebo musíme nakupovať rýchlejšie, je presne to isté, ako keby sme zrušili pravidlá cestnej premávky, policajné hliadky a radary. Čo myslíte, ako by autá jazdili? Ako by sa to skončilo? A kto by za to niesol zodpovednosť?“ pýta sa Miroslav Hlivák.

Nový zákon o verejnom obstarávaní

Kým dĺžka verejného obstarávania v hodnote nad 20 miliónov eur trvala po starom 695 dní, tak po novom bude už len 275 dní. Nový systém verejného obstarávania bude v súlade s európskymi smernicami a zjednodušuje sa aj systém námietkových konaní.

Podľa podpredsedu vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefana Holého transparentnosť sa zvyšuje prostredníctvom zavádzania systému referencovania, zväčšením rozsahu zverejňovania informácií v Centrálnom registri zmlúv (CRZ), zabezpečením úhrady faktúr až 7 dní po zverejnení a povinnosťou zverejňovania údajov v CRZ aj pre obce, mestá a všetky štátne podniky.

jb, SITA, foto: SITA



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…