Domov Cestovanie Už ste počuli o „zakázanom ostrove“ na Havaji?

Už ste počuli o „zakázanom ostrove“ na Havaji?

0
0

Niihau je ostrov nachádzajúci sa na Havaji, ktorý sa často nazýva aj „Zakázaný ostrov“. V roku 1864 ho kúpila Elizabeth Sinclair a odvtedy je v súkromnom vlastníctve.

Prvýkrát dostal svoje meno v roku 1952, keď počas epidémie detskej obrny bolo na havajských ostrovoch zakázané opustiť ho alebo vstúpiť na ostrov, aby sa zabránilo rozširovaniu tejto choroby.

Tento ostrov zostáva jedným z najvyhľadávanejších turistických destinácií na svete, ale len málo ľudí dostane povolenie na jeho návštevu. V článku sa dozviete, prečo je to tak.

Za koľko bol ostrov predaný?

Dokážete si predstaviť, že havajský ostrov Niihau bol kedysi predaný za menej ako 10 000 dolárov? V dnešnej dobe sa tomu dá už len ťažko veriť. Kúpila ho Elizabeth Sinclair, ktorá bola obyvateľkou susedného ostrova Kauai.

V súčasnosti sú majiteľmi tohto malého ostrova jej potomkovia, ktorí sa navyše zaviazali zachovať a udržať jeho dedičstvo. Dnes je Niihau najviac havajským ostrovom a jediným miestom, kde je havajský prvý a hlavný jazyk.

Na obrázku vidno domčeky domorodých obyvateľov.

Prečo je známy ako „Zakázaný ostrov“?

Niihau je tiež známy ako „Zakázaný ostrov“, pretože bežný človek nemá povolené ísť tam, kde nie sú domáci Havajci. Dnes žije na ostrove približne 250 domorodých obyvateľov a ich životný štýl zostal do dnešných dní rovnaký ako bol kedysi.

Na ostrove nie sú totiž žiadne obchody ani reštaurácie, fungujú bez elektriny, bez spevnených ciest, bez áut a bez hotelov. Takže inými slovami život tam je veľmi jednoduchý.

Kde sa ostrov nachádza?

Ostrov Niihau nie je veľkým ostrovom a nachádza sa 18 kilometrov severozápadne od ostrova Kauai. Jediná práca, ktorá je na Niihau k dispozícii, je na rodinnom ranči Robinson, kde väčšina obyvateľstva pracuje a pomáha pri chove dobytka.

Aj potraviny dostávajú z ranča. Okrem toho ľudia z Niihau tiež pestujú vlastné ovocie a zeleninu. Respektíve, to čo tam je možné dopestovať, pretože ostrov je veľmi suchý, takže krajina a vegetácia nie sú tak bujné a tropické ako na ostatných havajských ostrovoch.

Niihau nemá dokonca ani typickú líniu plodín, ktorá je na ostatných ostrovoch bežná. Obyvatelia ostrova sú zruční aj v love, väčšinu poľovníckych nástrojov si sami vyrábajú a zvyšok si kupujú na susednom ostrove.

Ako sa na „Zakázaný ostrov“ môžete dostať?

Prístup na ostrov Niihau je veľmi obmedzený a dostať sa tam môžete len cez pozvanie, čo znamená, že ho môžete navštíviť len vtedy, ak vás pozve rezident Niihau alebo člen Robinsonovej rodiny.

Pravidelne sa však uskutočňujú prehliadky spojené s výletom z Kauai, ale nie je povolené prechádzať cez pláž, takže je možné len šnorchlovať v jednej z ostrovných zátok bez toho, aby ste mohli ísť na pevninu.

Radoslav Hoppej, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Kúzelník s loptou

Stačí mu futbalová lopta, malinký priestor a kohokoľvek privádza do šialenstva. Tento mlad…