Domov Slovensko V Bratislave sa diskutovalo o bezpečnosti

V Bratislave sa diskutovalo o bezpečnosti

0
0

V Bratislave sa minulý týždeň konal ďalší ročník bezpečnostnej konferencie GLOBSEC. Diskutovalo sa o budúcnosti Európskej únie, bezpečnosti a obrane, umelej inteligencii a technologických pokrokoch, či o Ukrajine a vzťahoch s Ruskom.

Konferenciu vo štvrtok slávnostne otvoril slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Podľa ministra Lajčáka je potrebné, aby sa štátnici a odborníci spojili v hľadaní riešení na nové bezpečnostné výzvy.

„Dnes nevieme, kde bude ďalší teroristický útok, nevieme či nebudeme čeliť jadrovému útoku, nevieme ako sa budú vyvíjať ozbrojené konflikty napríklad v Sýrii či na iných miestach.

Najmä preto je potrebné hľadať spoločné riešenia a promptne reagovať na neustále sa meniacu bezpečnostnú situáciu,“ uviedol Lajčák. Podobne na neho naviazal aj prezident Andrej Kiska, ktorý povedal, že „spoločnými silami a jasnými pravidlami môžeme tento svet spraviť bezpečnejším a lepším miestom na život.

Pred Európskou úniou stojí viacero dôležitých výziev, ale iba spoločne môžeme dosiahnuť úspech.“ Zároveň poznamenal, že vníma v našom životnom priestore zlú politiku.

„Vidím dnes v stredoeurópskom priestore politiku, ktorá spôsobuje, že agresívne presadzovanie sebeckých záujmov a porušovanie medzinárodného práva prevládajú nad hodnotami slobody a demokracie,“ uviedol prezident.

Krízu dôvery v inštitúcie priznal aj predseda vlády Peter Pellegrini. Podľa neho sú tieto nálady podporované šírením dezinformácií a kybernetickými hrozbami,  ktoré prichádzajú zo štátov mimo Európskej únie a NATO.

„Vnímal som a vnímam meniace sa bezpečnostné prostredie a rastúce nároky na zachovanie bezpečnosti,“ povedal premiér. Pellegrini považuje práve kybernetické hrozby za stále viac nebezpečné.

Na GLOBSECu 2018 vystúpilo celkovo asi 140 rečníkov, medzi nimi politici a odborníci na jednotlivé diskutované oblasti. Konferencia o bezpečnosti sa v Bratislave uskutočnila už po 13. krát.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…