Domov Ekonomika V Bratislave sa zarába o 90% viac ako na východe

V Bratislave sa zarába o 90% viac ako na východe

0
0

Z najnovšej analýzy portálu Platy.sk vyplýva, že medzi hodnotou práce na východom a západnom Slovensku je stále priepastný rozdiel. Medzi najvyšším a najnižším priemerným platom na Slovensku je rozdiel až 90-percentný.

Podľa portálu, ktorý porovnáva platy, zarobí zamestnanec priemerne v Bratislave 1499 € v hrubom, čo je najviac v rámci celého Slovenska.

Na druhom konci rebríčka sú zamestnanci v Snine, ktorí zarobia v priemere 789 € mesačne v hrubom. Bratislavský zamestnanec tak zarobí takmer raz toľko ako ten sninský.

Priemerný plat na Slovensku

Minulý rok po prvýkrát prekročila hodnota priemerného platu zamestnancov na Slovensku hranicu 1 000 euro. Priemerná mzda naďalej stúpa a tento rok by sa mohla priblížiť hranici 1 100 euro.

V prvom kvartáli tohto roka bola na úrovni 1 023 euro. Pre viac ako 60 % Slovákov je však tento plat len želaním.

Najlepší z Bratislavy zarobia viac ako raz toľko

Medián v hlavnom meste predstavuje podľa zverejnenej analýzy 1 400 €. To znamená, že presná polovica ľudí zarába menej a polovica naopak viac ako je spomenutá suma.

V Snine je tento pomyselný stred omnoho nižší. Medián vo východoslovenskom meste predstavuje 750 €, teda polovica zamestnancov zarobí menej ako 750 €. K tejto sume sa mierne približuje len 10 % zamestnancov v Bratislave.

Najhoršie zarábajúca desatina bratislavských zamestnancov totiž zarobí menej ako 850 € v hrubom.  Mzda tejto platovej skupiny v Snine je na úrovni minimálnej mzdy.

Tá predstavuje v tomto roku 520 € v hrubom. 10 % najlepšie platených zamestnancov v Snine má základnú mzdu vyššiu ako 1 200 € v hrubom. V hlavnom meste je tento údaj viac ako dvojnásobný, a to vyše 2 500 € v hrubom.

10 naj okresov Slovenska

V rámci desiatich najhoršie platených okresov podľa webu Platy.sk prevládajú okresy z Prešovského kraja. Je ich až sedem, a to Snina, Stropkov, Medzilaborce, Svidník, Vranov nad Topľou, Bardejov a Sabinov.

Dopĺňa ich okres Poltár z Banskobystrického kraja, Turčianske Teplice zo Žilinského kraja a Sobrance z Košického kraja.

Medzi desiatimi okresmi s najvyššími platmi je až osem zo západného Slovenska. Sú to Bratislava, Malacky, Trnava, Senec, Hlohovec, Nové Mesto nad Váhom, Trenčín a Nitra. Dopĺňajú ich len Košice a Žilina.

ano, SITA, zdroj: Platy.sk

Načítať ďalšie súvisiace články
  • Most povedie Sólymos

    Novým predsedom strany Most-Híd je bývalý minister životného prostredia László Sólymos. Vo…
  • Kotleba pred súdom. Šeky považuje len za pomoc

    Minulý štvrtok a piatok pokračovalo na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku hlavné poje…
  • ČAPLOVIČ: Trianon

    Keď jedna z učiteliek v Čechách v súvislosti s vyučovaním dejepisu na videu konštatovala, …
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Most povedie Sólymos

Novým predsedom strany Most-Híd je bývalý minister životného prostredia László Sólymos. Vo…