Domov Zahraničie V Čechách pôsobila ruská spravodajská sieť

V Čechách pôsobila ruská spravodajská sieť

0
0

V Čechách bola zverejnená správa českej Bezpečnostnej informačnej služby, ktorá popísala ako české spravodajské služby zamedzili ďalšiemu fungovaniu ruskej tajnej služby na ich území.

Zverejnená správa českej Bezpečnostnej informačnej služby (BIS) hodnotila viaceré oblasti domácej a zahraničnej bezpečnostnej politiky.

Okrem iných informácií odbornú a laickú verejnosť zaujala informácia o to, že agentúra v priebehu ostatného roka zamedzila ďalšej činnosti ruskej spravodajskej služby na českom území.

Činnosť cudzích spravodajských služieb v krajine

Je všeobecne známe, že spravodajské služby vykonávajú špionážnu činnosť na cudzom štátnom území, no podľa riaditeľa BIS Michala Koudelky sa niektoré krajiny snažia v Čechách viac ako je to zvyčajné.

Podľa jeho slov „za posledných päť rokov sme zamedzili desiatkam ruských a čínskych spravodajských dôstojníkov v ich činnosti“. Pričom podľa neho práve ruská spravodajská služba mala na ich území vytvorenú špiónsku sieť s veľmi silným pokrytím.

Reakcia z najvyšších miest

Český prezident Miloš Zeman, ktorý je vo všeobecnosti považovaný za priaznivca prezidenta Vladimíra Putina, podrobil informácie kritike, kedy sa ale nesnažil spochybniť informácie zo správy, ale znevažoval riaditeľa BIS Michala Koudelku a jeho spolupracovníkov.

Voči tejto kritike sa ohradil nielen samotný riaditeľ, ďalšie štátne orgány, ale jeho slová kritizovali dokonca aj niektorí jeho priaznivci, ktorí takúto hrozbu nepodceňujú.

jus, foto: facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…