Domov Zahraničie V celoplošnom testovaní vidia lídri EÚ veľký zmysel. Slovensko ide príkladom

V celoplošnom testovaní vidia lídri EÚ veľký zmysel. Slovensko ide príkladom

0
0

Európska únia podporila hromadné pretestovanie populácie na ochorenie COVID-19. Je to jeden z hlavných kľúčov, ako prekonať najkritickejšiu fázu pandémie. Platí, že čím viac testov, tým lepšie.

Udalosti z konca októbra, nielen na Slovensku, ale aj na celoeurópskej úrovni, môžu zohrať významnú úlohu v spoločnom boji s koronavírusom.

Európska komisia predstavila ďalší súbor opatrení, ktoré majú obmedziť šírenie nákazy, ochrániť ľudské životy a posilniť odolnosť vnútorného trhu Únie.

Spôsobov, ako to dosiahnuť, je niekoľko. Od efektívnej komunikácie s občanmi, rýchleho testovania a sledovania kontaktov nakazených osôb s využitím mobilných aplikácií, až po dostupné očkovanie či uľahčenie bezpečného cestovania cez hranice.

Mimoriadny videosummit EÚ

Rovnakej téme sa venovala aj prvá zo série neformálnych videokonferencií lídrov EÚ, v rámci ktorej hlavy štátov a šéfovia vlád diskutovali o kritickej situácii na starom kontinente.

„Slovensko plne podporuje snahy o posilnenie spolupráce členských štátov na hľadaní najúčinnejšej zbrane proti šíreniu koronavírusu.

Považujem za mimoriadne dôležité, aby sme si vymieňali skúsenosti a koordinovali prijímané opatrenia. Čím viac spolupracujeme, tým sme silnejší,“ vyhlásil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus.

Situácia ohľadom šírenia ochorenia COVID-19 je podľa neho stále veľmi vážna, nárast infekcií je alarmujúci a EÚ ako celok musí preto zintenzívniť svoje úsilie.

To znamená úzku spoluprácu medzi štátmi, ale aj urgentnú pomoc. Konkrétnymi príkladmi sú finančné injekcie od EÚ.

Slovensko sa stalo priekopníkom

Sto miliónov eur poputuje na tzv. rýchlotesty a napríklad ďalších dvestodvadsať miliónov eur Komisia vyčlenila na prevoz pacientov z najťažšie postihnutých krajín EÚ do iných štátov, ktoré ešte majú dostatočnú kapacitu nemocničných lôžok.

Slovensko sa navyše vydalo cestou plošného pretestovania populácie s antigénovými testami. Stali sme sa tak v istom zmysle priekopníkmi v doterajších postupoch boja s pandémiou.

Naším cieľom bolo, aby sme v čo najkratšom čase zistili rozsah šírenia infekcie, vyhli sa celkovému lockdownu, sploštili krivku nákazy a znížili tlak na zdravotný systém,“ vysvetľuje Martin Klus z MZVEZ SR.

Podľa predsedníčky Európskej komisia Ursuly von der Leyen bude hromadné testovanie populácie kľúčom k prekonaniu pandémie.

Vyzvala preto členské štáty, aby sa dohodli na spoločných štandardoch pre rýchle testovanie a najmä na uznávaní výsledkov v celej Európskej únii.

md, foto: SITA



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…