Domov Šport VIDEO: V Chicagu vzdali hold Stanovi Mikitovi

VIDEO: V Chicagu vzdali hold Stanovi Mikitovi

0
0

Prvý zápas novej sezóny Chicaga Blackhawks vo svojom domovskom stánku United Center venovali „jastraby“ svojmu bývalému hráčovi Stanovi Mikitovi, ktorý sa nezmazateľne zapísal do klubovej histórie. Slovenský rodák zomrel v auguste tohto roka, no v Chicagu na neho nezabúdajú.

Pred prvým domácim zápasom novej sezóny NHL spomínali „čierni jastraby“ zo Chicaga na hokejovú legendu spomienkovým emotívnym videom a následne mu preplnená aréna United Center venovala symbolických 21 sekúnd ticha.

Mikita na svojom chrbte nosil práve toto číslo – 21. Ceremoniálu sa zúčastnila aj Mikitova rodina, pričom jeho manželka Jill hodila aj slávnostné buly zápasu medzi Chicagom Blackhawks a Torontom Maple Leafs (zápas skončil víťazstvom hostí 7:6 po predĺžení).

Na ľade Jill robili spoločnosť aj ďalšie klubové legendy Bobby Hull, Tony Esposito či Chris Chelios. Chválou na adresu hokejovej legendy nešetril moderátor ceremoniálu Pat Foley:

„Bol to jeden z najikonickejších hráčov, ktorý si kedy obliekal dres Blackhawks. Jeho talentu a láskavosti sa vyrovnali už iba jeho povaha a dobré srdce,“ a ani tréner Chicaga Joel Quenneville:

„Bol to špeciálny človek nielen v rámci našej organizácie, ale v rámci celej komunity v Chicagu. V lete, keď sme ho stratili, to bolo pre nás ťažké. Toto je však pekná spomienka.“

Video venované hokejovej legende

Stan Mikita

Narodil sa 20. mája 1940 ako Stanislav Guoth v dnes už neexistujúcej liptovskej obci Sokolče. Ako osemročného ho rodičia z komunistického Československa poslali za tetou a strýkom do Kanady, kde prijal ich meno Mikita.

V drese Chicaga Blackhawks sa z neho stal jeden z najlepších hokejistov histórie a právom bol uvedený aj do medzinárodnej hokejovej Siene slávy.

Za „jastrabov“ odohral 1 394 zápasov a pripísal si 926 asistencií a 541 gólov. Okrem toho hokeju priniesol aj zahnutú čepeľ hokejky a nosenie prilby.

V roku 2015 Mikitovi diagnostikovali demenciu s Lewyho telieskami, degeneratívne ochorenie mozgového tkaniva, v dôsledku ktorej podľa svojej rodiny veľmi trpel. 7. augusta tohto roku hokejová legenda navždy opustila tento svet.

sam, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Neuveriteľný pouličný umelec!

Toto ste ešte nevideli. Tento chlapík ovláda vskutku netradičné umenie. Portréty svojich k…