Domov Zahraničie V Egypte zvýšili bezpečnostné opatrenia

V Egypte zvýšili bezpečnostné opatrenia

0
0

V polovici júla sa v obľúbenom egyptskom letisku Hurgada odohral útok, ktorý mal tragické dôsledky. V súvislosti s touto udalosťou Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR odporúča slovenským občanom, ako sa v prípade cestovania do tejto lokality majú správať, aby sa šťastne vrátili domov.

Situácia v Egypte

Na Sinajskom polostrove dochádza k pravidelným stretom medzi teroristami a egyptskou armádou. Ešte v júni prišlo o život pri takýchto stretoch takmer sto ľudí.

Už po spomínanom útoku na pláži v Hurgade si útoky Islamistov na severe Sinajského poloostrova vyžiadali životy minimálne 5 policajtov a minulý týždeň aj sedem civilistov, vrátane 2 detí, keď vozidlo smerujúce na policajnú stanicu vybuchlo o 200 metrov skôr ako dosiahlo svoj cieľ.

Na severe polostrova pôsobí odnož tvz. Islamského štátu (IS), ktorá po zvrhnutí vlády Muhamada Mursího útočí na bezpečnostné zložky súčasných vládnych síl.

Aj keď sa turistické destinácie všeobecne považujú za bezpečné, k útoku na pláži v polovici júla sa tiež prihlásil IS.

Mladý Egypťan 14. júla zaútočil nožom na dovolenkárov na pláži v hotelovom areáli, pričom zabil dve nemecké turistky a viacerých ľudí zranil.

Medzi nimi aj Češku, ktorá po necelých dvoch týždňoch zraneniam podľahla. Ako informuje ministerstvo zahraničných vecí na svojej stránke egyptské úrady po tomto útoku prijali viaceré opatrenia, ktorých cieľom je zaručiť bezpečnosť zahraničných turistov.

Výnimočný stav a zákaz nočného vychádzania

V krajine taktiež stále platí výnimočný stav, ktorý tu vyhlásili ešte v apríli tohto roka. „Počas platnosti výnimočného stavu získali úrady široké právomoci predovšetkým v trestnoprávnej oblasti a v zákonom určených prípadoch môžu obmedzovať platnosť niektorých občianskych práv, garantovaných Ústavou EAR.

V súčasnosti neregistrujeme, že by uvedené skutočnosti negatívne ovplyvnili fungovanie turistických stredísk alebo slobodný pohyb zahraničných turistov,“ píše sa na stránke ministerstva, ktoré ďalej „upozorňuje slovenských občanov, že na severnom Sinaji platí okrem výnimočného stavu aj zákaz nočného vychádzania.

Túto časť Egypta, ako aj západné územia hraničiace s Líbyou, považuje ministerstvo dlhodobo za rizikové a opakovane varuje slovenských občanov, aby do uvedených oblastí necestovali.“

Podľa ministerstva egyptské úrady vyvíjajú značné úsilie, aby eliminovali možnosť teroristických hrozieb a predovšetkým v prímorských strediskách je situácia stabilizovaná.

Napriek tomu ministerstvo odporúča zvážiť nevyhnutnosť výletov a individuálnej turistiky.

„Ministerstvo odporúča občanom SR, aby boli počas svojho pobytu v Egypte opatrní, vyhýbali sa demonštráciám a väčším zhromaždeniam osôb zvlášť počas sviatkov a pamätných dní,“ a zároveň vyzýva občanov, aby striktne rešpektovali pokyny bezpečnostných zložiek.

sam, foto: SITA, shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…