Domov Ekonomika V hodnotení zdravia za peniaze je Slovensko na chvoste

V hodnotení zdravia za peniaze je Slovensko na chvoste

0
0

Inštitút ekonomických a spoločenských analýz INESS zverejnil index Zdravie za peniaze 2019. Z 26 krajín, európskych členov Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD), sme skončili tretí od konca.

Analytici INESS sa rozhodli preskúmať, či je 5 miliárd eur, ktoré ročne spotrebuje slovenské zdravotníctvo vynaložených správne. V rámci indexu spracovali 23 ukazovateľov, medzi ktoré patrili očakávaná dĺžka života, úmrtnosť matiek, ale aj výskyt osýpok zo svetových databáz.

„Nikde neexcelujeme, sem‑tam sme okolo priemeru,“ zhodnotil výsledky analytik Martin Vlachynský. Prvé priečky obsadili Grécko, Taliansko a Španielsko.

Za Slovenskom skončili Švajčiarsko a Litva. Grécko, ktoré podľa tejto metodiky vedie, sa na čelo podľa analytika dostalo najmä vďaka bezprecedentnému poklesu výdavkov za posledných osem rokov.

Dopady tohto riešenia však podľa Vlachynského ukáže až čas. Nízke umiestnenie Švajčiarska (predposledné) a Luxemburska (piate od konca) je zas spôsobené tým, že vysoká kvalita je zaplatená veľmi vysokými výdavkami.

V nominálnych výsledkoch obstáli najlepšie štáty Nórsko, Švédsko, Holandsko, Island a Dánsko. Dobré výsledky veľmi bohatých krajín nie sú podľa Vlachynského prekvapením.

Preto ich prevážili výdavkami na zdravotníctvo, upravenými o priemerné mzdy v hospodárstve. Takto upravený index berie do úvahy bohatstvo jednotlivých krajín, ale aj rôzne výšky miezd, ktoré sú podľa INESS v zdravotníctve výraznou nákladovou položkou.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) v reakcii uviedlo, že výstupy z tejto porovnávacej analýzy sú z obdobia, kedy ešte neboli zavedené opatrenia, ktoré realizuje MZ SR od roku 2016.

„Treba vnímať, že dopady opatrení na zlepšenie zdravotného stavu obyvateľstva sa odrazia až v nasledujúcich rokoch,“ informovalo, pričom pripomenulo, že vynakladá úsilie na to, aby bola zdravotná starostlivosť poskytovaná v čo najvyššej kvalite, pacienti mali čo najlepšie podmienky na liečbu, a lekári a ostatní zdravotnícki pracovníci adekvátne podmienky na svoju prácu.

red, SITA, foto: shutterstock, zdroj: INESS

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…