Domov Slovensko V koalícii to poriadne vrie

V koalícii to poriadne vrie

0
0

Tak ako krkolomne vznikala koaličná dohoda, tak ani ďalšie fungovanie koaličného štvorlístka nie je bezproblémové. Významné spory medzi partnermi najnovšie spôsobila plagiátorská kauza Borisa Kollára ale aj nemiestne vyjadrenia premiéra Matoviča.

Keď svetlo sveta uzrela plagiátorská kauza bývalého predsedu parlamentu Andreja Danka, ktorý odpísal svoju rigoróznu prácu, súčasná koalícia, vtedy v úlohe opozície sa predbiehala v tom, kto razantnejšie zaútočí na Danka, aby odstúpil.

Dnes pri podobnej kauze súčasného predsedu NR SR Borisa Kollára sledujeme úplne iné reakcie.

Matovič proti SaS a Za ľudí

Predseda vlády a zároveň hnutia OĽaNO Igor Matovič radšej ustúpil zo svojich tvrdých postojov ako by mal prísť o koaličného partnera.

Dokonca sa neštítil ani zaútočiť na svojich koaličných partnerov, ktorí odchod Kollára z funkcie požadovali. Stranám Za ľudí a SaS odkázal, že na vládu s nimi bez hnutia Sme rodina sa nespoľahne a bál by sa, že si ich niekto kúpi.

Samozrejme tieto slová partnerov nahnevali, a aj sa ohradili. „Pokiaľ ide o vyjadrenia pána premiéra o kupovaní poslancov, môžem ubezpečiť jeho aj verejnosť, že poslanci klubu Za ľudí nie sú na predaj,” uviedla predsedníčka poslaneckého klubu strany Za ľudí Jana Žitňanská a doplnila, že „Premiér by mal jednotlivých členov koalície spájať a zjednocovať, nie rozdeľovať”.

„Tieto dehonestujúce výroky sú v prvom rade vizitkou ich autora a nebudeme ich komentovať,” povedal hovorca SaS Ondrej Šprlák.

Jasný postoj ku Kollárovej plagiátorskej kauze však tieto strany zaujali len rečami. Kollár im totiž dal možnosť, aby ho odvolali.

Namiesto hlasovania proti však, presne tak ako to predpokladal premiér Matovič „stiahli chvost“.

Tvrdý spor medzi Šeligom a Kollárom

Rozprava pred samotným utorňajším odvolávaním Borisa Kollára z postu predsedu parlamentu bola poriadne emotívna a ukázala veľký rozkol koalície.

Viacerí vládni poslanci ho opätovne vyzvali, aby sa zachoval ako chlap a neprehadzoval zodpovednosť na poslancov. Najtvrdšie sa proti nemu však postavil podpredseda parlamentu a zároveň strany Za ľudí Juraj Šeliga.

„Nerozumiem, prečo vy sám podávate návrh na odvolanie z funkcie predsedu parlamentu. Tým pádom vy sám hovoríte, že s tou prácou je problém. Netvárme sa, že s tou prácou problém nie je,“ povedal Šeliga Kollárovi a vyzval ho, aby návrh na odvolanie stiahol a z postu predsedu NR SR odstúpil.

Jeho reakcia však bola poriadne tvrdá a v minulosti sme takúto výmenu názorov vídavali medzi opozičnými a koaličnými poslancami, nie medzi koaličnými poslancami navzájom.„Niečo tak odporne farizejské, ako je pán podpredseda Šeliga, som ešte v živote nestretol,“ reagoval Kollár a následne vytkol Šeligovi spoluprácu s odchádzajúcim predsedom strany Za ľudí Andrejom Kiskom.

„Nepočul som ho stáť na námestiach a kričať, že má za predsedu strany človeka, ktorý je daňový podvodník. Ale od tohto farizeja to ja počúvať nebudem,“ uzavrel Kollár.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…