Domov Šport ME v krose ovládli kenskí Turci

ME v krose ovládli kenskí Turci

0
0

V šamorínskom x­‑bionic® sphere sa uskutočnil historicky prvý európsky atletický šampionát na Slovensku, 24. majstrovstvá Európy v krose.

Najúspešnejšia bola Veľká Británia s 5 titulmi (bilancia 5 – 0 – 4) pred Tureckom (3 – 1 – 3) a Francúzskom (2 – 2 – 1).

Medailu získalo 12 krajín, Slovensko medzi nimi chýbalo. Najlepšie umiestenie dosiahla Lucia Janečková (57. v kategórii žien do 23 rokov), v seniorských kategóriách sa najviac darilo Tiborovi Sahajdovi, bol 59. medzi mužmi.

Pred rokom vyhrala Turkyňa Yasemin Canová súťaž žien na ME v krose s náskokom 10 sekúnd, v Šamoríne pridala ešte ďalších päť a s prehľadom obhájila titul.

Dala si pekný darček k 21. narodeninám, ktoré oslávila 11. decembra. Nadvláda Keňanov v tureckých dresoch na krosových majstrovstvách Európy pokračuje.

Po Polatovi Arikanovi (2014), Alim Kayovi (2015) a Arasovi Kayovi (2016) získal titul Kigen Kaan Özbilen.

Premiérovú súťaž miešaných štafiet na 42. majstrovstvách Európy v krose na trati 6,28 km vyhralo britské kvarteto Melissa Courtneyová, Cameron Boyek, Sarah McDonaldová, Tom Marshall časom 18:24 min. Slováci skončili na 11. mieste.

Už po prvom úseku, na ktorom bežala Kristína Hegedüsová, strácali viac ako 20 sekúnd, v cieli potom táto strata narástla až na 2:07 min.

Na ďalších úsekoch v slovenských farbách bežali Jozef Pelikán, Katarína Beľová a Jozef Repčík.

V pretekoch s názvom „ME v krose – beh pre verejnosť“, ktoré boli súčasť európskeho krosového šampionátu, zvíťazil na 6,28 km dlhej trati Ján Filip Kotora z AK Veterán Bratislava časom 21:09 min pred dvoma belgickými bežcami Falkom de Backerom (21:14) a Bertom Ronnym Misplonom (21:27).

Trojnásobný olympijský medailista v rýchlostnej kanoistike Erik Vlček skončil v absolútnom poradí mužov na 75. priečke časom (25:22) a výrazne prekročil svoj cieľ dostať sa pod 30 minút.