Domov Šport V NBA má zastúpenie takmer 50 krajín

V NBA má zastúpenie takmer 50 krajín

0
0

Tohtoročná edícia americkej profesionálnej basketbalovej súťaže začína práve tento týždeň. Zastúpenie v novom ročníku NBA má šesť zo siedmich svetových kontinentov. Nechýbajú v nej ani hráči z krajín, z ktorých by ste to vôbec nečakali.

Najprestížnejšia basketbalová liga na svete je tento rok naozaj pestrá. Zastúpenie má v nej 46 krajín sveta. Každý z tímov NBA má minimálne dvoch hráčov, ktorí sa nenarodili v USA. Najviac takých hráčov hrá v tíme Utah Jazz, v ktorom hrá 8 zahraničných hráčov zo siedmich krajín sveta.

Vyhráva Kanada

Najviac zahraničných hráčov v NBA je práve z Kanady. Z tejto krajiny pochádza celkovo 13 hráčov. Doposiaľ snáď najväčším ťahúňom, ktorý pochádzal z tejto  krajiny, bol Steve Nash, ktorý dnes pôsobí ako asistent trénera kanadského národného tímu.

Minimálne jedného Kanaďana v tíme má až 12 klubov NBA. Dvoch hráčov, ktorí pochádzajú z krajiny javorových listov, má klub Denver Nuggets. Práve tu patrí Kanaďan Jamal Murray medzi opory tímu.

Latinská Amerika a okolité ostrovy

Latinská Amerika je tiež zdrojom výborných basketbalistov. Okrem Brazílie, z ktorej pochádzajú štyria hráči a dvoch hráčov z Argentíny hrajú v NBA aj hráči z okolitých ostrovov. Tím Sacramento Kings má v tíme dokonca Bahamčana Buddy Hielda a aj hráča z ostrova Haiti – Labissiera.

Ostrovana má v tíme aj Golden State Warriors, Chris Boucher pochádza z ostrova Svätá Lucia, ktorý sa nachádza v Karibskom mori. Výnimočnosťou nie sú ani dvaja hráči z Dominikánskej republiky či ďalší dvaja, ktorí pochádzajú z Portorika.

Basketbalisti zo starého kontinentu

Ani Európanov v NBA vôbec nie je málo. Zo starého kontinentu prichádzajú do NBA každoročne hráči, ktorí vo svojich tímoch nezaostávajú za domácimi. Najviac európskych hráčov do NBA prichádza z Francúzska.

Práve z krajiny galského kohúta pochádza až 9 hráčov NBA. Sú medzi nimi aj opory tímov ako napríklad Rudy Gobert z tímu Utah Jazz či Evan Fournier z tímu Orlando Magic. Neodmysliteľnou súčasťou tímu San Antonio Spurs je Francúz Tony Parker.

Z Pyrenejského polostrova prišlo tento rok do NBA 7 hráčov, z toho 6 zo Španielska a jeden portugalský basketbalista. Najvýraznejším Španielom je bez debaty dlhoročná opora tímu Los Angeles Lakers Pau Gasol, ktorý už druhú sezónu pôsobí v klube San Antonio Spurs.

Jeho mladší brat Marc Gasol pôsobí v tíme Memphis Grizzles. Dres Utahu Jazz oblieka ďalší výrazný Španiel Ricky Rubio. Je známe, že štáty bývalej Juhoslávie sú v basketbale výborné a dokonca patria medzi svetovú špičku.

V NBA hrá množstvo výborných hráčov zo Srbska, Bosny a Hercegoviny, Chorvátska, Slovinska či Macedónska. Z týchto štátov hrá v NBA 17 hráčov. Viacero z nich dokonca patrí medzi opory svojich tímov.

Takým je napríklad Srb Boban Marjanović z tímu Detroit Pistons, jeho krajan Nemanja Bjelica z Minnesoty, či chorvátski basketbalisti – z Philadelphie Dario Šarić a z Indiany Bojdan Bogdanovič.

No a nemožno zabudnúť ani na najlepšieho hráča ostatného európskeho šampionátu a čerstvého majstra Európy Slovinca Gorana Dragića, ktorý oblieka dres Miami Heat.

Ostatné krajiny EÚ

Čo sa týka Európskej únie, tak po Francúzsku a Španielsku nasleduje Nemecko, odkiaľ hrá v tomto ročníku NBA 5 hráčov. Bezpochyby tým najvýraznejším je hráč Dallasu Mavericks Dirk Nowitzki.

Ten je ťahúňom tohto tímu od roku 1998 a ani raz počas svojej kariéry ho nevymenil za iný tím NBA. V NBA dokonca tento rok môžeme vidieť aj hráčov z iných krajín, ktoré patria do Európskej únie. Ide napríklad o Belgicko, Grécko, Taliansko, Litvu, Lotyšsko či Veľkú Britániu.

Susedia Slovenska

Tento rok však v NBA hrajú aj hráči, ktorí majú Slovensko doslova na skok. Z Ukrajiny pochádzajú dvaja hráči. Jedným je basketbalista Utahu Jazz Joel Bolomboy, ktorý má dokonca najväčšiu úspešnosť streľby v tíme. Druhým je Alex Len, ktorý v tíme Phoenix Suns drží rekord v priemere striel, ktoré zblokoval.

Aj Poľsko má svojho zástupcu v NBA. Je ním Marcin Gortat, ktorý bol draftovaný v roku 2005 a dnes je súčasťou tímu Washington Wizards. Aj on patrí medzi ťahúňov a v tíme sa ani náhodou medzi inými hráčmi nestratil.

Aj náš západný sused Rakúsko má v NBA basketbalistu. Jakob Poeltl je súčasťou tímu Toronto Raptors len od roku 2016. Ani to mu však nebráni v tom, aby bol vo viacerých tímových štatistikách na popredných priečkach.

A čo Slovensko?

V tejto prestížnej basketbalovej lige dodnes pôsobil jediný Slovák. Bol to Richard Petruška, ktorého si v druhom kole draftu vybral v roku 1993 tím Houston Rockets. S týmto tímom sa mu v sezóne 1993- 1994 dokonca podarilo vyhrať titul.

Keďže však v klube nedostal dostatok príležitostí, rozhodol sa po ďalšej sezóne vrátiť naspäť do Európy. Odvtedy Slovensko svojho zástupcu v NBA nemalo. Česko je na tom o čosi lepšie.

V tejto sezóne sa môže opäť pýšiť Tomášom Satoranským, ktorý oblieka dres tímu Washington Wizards. Satoranský však ani zďaleka nie je prvým Čechom, ktorý vyskúšal NBA.

Jeho predchodcom bol Jan Veselý, ktorý si zahral v tímoch Washington Wizards a Denver Nugets. Ešte pred ním sa v NBA predstavil aj Jiří Welsch, ktorý v nej vystriedal viacero tímov. Prvým Čechom bol Jiří Zídek, ktorý v NBA odohral celkovo 135 zápasov, v ktorých nastrieľal 453 bodov.

puma, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…