Domov Zahraničie V Nemecku vrcholí predvolebná kampaň

V Nemecku vrcholí predvolebná kampaň

0
0

Jednu z najkľúčovejších predvolebných debát tri týždne pred nemeckými parlamentnými voľbami vyhrala podľa analytikov súčasná nemecká kancelárka Angela Merkelová pred jej vyzývateľom Martinom Schulzom.

Pravidelne sa obyvatelia Nemecka rozhodujú o tom, komu dajú v parlamentných voľbách hlas prostredníctvom diskusie v televíznych debatách.

Jedna z kľúčových sa uskutočnila minulý týždeň a svoju pozíciu lídra volieb v ňom obhájila súčasná nemecká kancelárka Angela Merkelová a jej kresťansko‑demokratická politická aliancia.

Prieskum verejnej mienky po televíznej debate

Telefonický prieskum, ktorý sa uskutočnil po ukončení televíznej debaty, jednoznačne vyhrala Angela Merkelová. Pričom aj ostatné prieskumy verejnej mienky favorizujú stranu Angely Merkelovej pred voľbami, ktoré sa uskutočnia v Nemecku 24. septembra tohto roka.

Kľúčové témy

Turecká otázka a migračná kríza boli dve hlavné témy, na ktorých sa obaja predsedovia strán nezhodli. Kým Martin Schulz považuje budúce členstvo Turecka v Európskej únii za už takmer ukončené, najmä kvôli autoritárskej politike tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Naopak Angela Merkelová, nedala takéto vyjadrenie, no tiež poukázala na čoraz väčšie podrývanie demokratických hodnôt v Turecku.

Migračná kríza tiež hýbe názormi oboch predsedov, kým Martin Schulz pôvodné rozhodnutie Angely Merkelovej o politike otvorených dverí pre utečencov síce kritizoval ale neodmietol, Angela Merkelová zopakovala, že svoje rozhodnutie neľutuje a urobila by ho v prípade nutnosti chrániť životy ľudí opäť. Schulz poukázal na nutnosť väčšej koordinácie s inými štátmi.

Súčasné prieskumy verejnej mienky

Posledné prieskumy verejnej mienky dávajú súčasnej kancelárke Angele Merkelovej, ktorá vedie kresťansko‑demokratickú politickú alianciu (CDU‑CSU) okolo 38 % podporu, druhým sociálnym demokratom (SPD), ktoré sú vedené Martinom Schulzom je odhadovaná 24 % podporu.

Ďalšie politické strany, ktoré sa zúčastňujú predvolebného súboja sú Strana Ľavice, ktorá má okolo 8 % podporu, zelení a pravicoví populisti z Alternatívy pre Nemecko, ktorí majú približne 7 % podporu. Naďalej však zostáva okolo 20 % nerozhodnutých voličov a ako aj nevoličov.

Jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Slota proti Dankovi

Vskutku nečakaný návrat do politického života učinil začiatkom týždňa bývalý predseda SNS …