Domov Šport V novom formáte Davis Cupu triumfovali Španieli

V novom formáte Davis Cupu triumfovali Španieli

0
0

Už mesiace sa o ňom vedú diskusie, má svojich kritikov i svojich zástancov a teraz aj svojich víťazov. Davis Cup v novom formáte zakončil finálový turnaj hraný v španielskom Madride. Domáce prostredie prialo svetovej jednotke a spol.

Nový formát tenisového Davis Cupu mal tímovú súťaž zatraktívniť pre divákov ale aj vrátiť na daviscupové kurty najväčšie hviezdy. Po jeho prvom ročníku sa ozýva i chvála i kritika.

Nič to však nemení na tom, že finálový turnaj, na ktorom sa predstavilo najlepších 18 tímov sveta, ovládli v Madride domáci Španieli. Zo šiestich trojčlenných skupín postúpili do vyraďovacej fázy víťazi skupín a dva najlepšie tímy z druhých pozícií.

Tak sa stalo, že v štvrťfinálových dueloch si proti sebe zahrali Srbsko s Ruskom, Austrália s Kanadou, Veľká Británia s Nemeckom a Argentína so Španielskom.

Atraktívne semifinálové zápasy spolu zviedli Rusko s Kanadou a Veľká Británia s domácimi tenistami. Oba semifinálové duely sa po tom, čo tímy získali po jednom bode v dvojhrách, rozhodovali v štvorhe.

V nej si Kanaďania Pospíšil a Shapovalov poradili s ruskou dvojicou Rublev a Kchačanov a Nadal s Lopezom s britskou dvojicou Murray a Skupski.

Finále jednoznačnou záležitosťou domácich

Finále tak obstarali španielski tenisti a vôbec po prvýkrát v histórii súťaže kanadskí. V prvom finálovom zápase Bautista-Agut porazil v dvoch setoch Kanaďana Auger-Aliassimeho.

Rovnako v dvoch setoch si svetová jednotka Rafael Nadal poradil s kanadskou jednotkou Denisom Shapovalovom a získal pred domácim publikom pre svoj tím druhý potrebný bod, vďaka ktorému sa Španieli po ôsmych rokoch opäť tešili zo zisku Davisovho pohára.

Kritika nového formátu

Nový formát Davisovho poháru je výsledkom spolupráce Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) so spoločnosťou Kosmos Holding, ktorú zastupuje španielsky futbalista Gerard Piqué.

Práve toto spojenie je tŕňom v oku mnohých tenistov a odborníkov. Medzi nimi napríklad aj legenda Roger Federer, ktorý varuje, „aby sa z Davis Cupu nestal Piqué Cup“.

Práve Piqué sa zaviazal, že túto tímovú súťaž zatraktívni. „Chcem, aby tento turnaj bol párty okolo tenisu, nie iba tenis. Vystúpia rôzni umelci, ktorí sa budú starať o zábavu a vytvoria Davisov pohár jedinečnou udalosťou,“ povedal španielsky futbalista.

Nový formát súťaže sa nepozdáva viacerým špičkovým tenistom, ktorí sa napokon v Madride ani nepredstavili. Medzi nimi napríklad Alexander Zverev, ktorý sa vyjadril, že bude hrať radšej exhibičné zápasy ako Davis Cup.

Kritiku pravdepodobne vypočujú aj samotní organizátori, ktorí síce považujú prvý ročník za úspech, no už teraz avizujú, že budú nutné zmeny. Nie sú totiž spokojní s návštevnosťou podujatia, či s tým, že mnoho zápasov skončilo až po polnoci.

sam, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Zo svadby sa stal najväčší pivný festival na svete

Nemecký Mníchov je už vyše dve storočia dejiskom najväčšieho pivného festivalu na svete. O…