Domov Zahraničie V Poľsku sa konal pochod pravicových extrémistov

V Poľsku sa konal pochod pravicových extrémistov

0
0

Problémy s nárastom pravicového extrémizmu sužujú viacero štátov Európy, pričom tieto skupiny získavajú aj masovejšiu podporu verejnosti. Práve v Poľsku sa minulý týždeň uskutočnil pochod takýchto extrémistov.

V sobotu minulého týždňa sa počas osláv poľského dňa nezávislosti uskutočnilo viacero podujatí. Na tom oficiálnom sa zúčastnil aj predseda Európskej rady Donald Tusk, ktorý je bývalým premiérom krajiny.

Na oslavy prišiel na pozvanie súčasného prezidenta Andrzeja Dudu a spoločne sa zúčastnili pri vzdaní pocty padlým hrdinom.

Pozornosť zamierená na extrémistov

Počas osláv sa však očakávalo aj zhromaždenie krajnej pravice, ktoré svojím rozsahom pútalo pozornosť médií aj verejnosti. Na samotnom pochode sa podľa odhadov polície zúčastnilo až okolo 60 tisíc ľudí.

Svojím rozsahom a mohutnosťou nakoniec zatienili aj niektoré oficiálne podujatia, ktoré boli organizované na počesť padlých hrdinov pri boji za nezávislosť Poľska.

Poľský deň nezávislosti

Poľsko získalo nezávislosť po prvej svetovej vojne, práve 11. novembra 1918 bola vyhlásená samostatná Poľská republika. Oslavy existujú už od roku 1918 a je to zároveň poľský národný sviatok.

Priebeh pochodu bol značne extrémistický

Mnohí z účastníkov pochodu sa neštítili sympatizovať s rasistickými a xenofóbnymi heslami ako „Biela Európa bratských národov“ či vyjadreniami ako „vziať moc Židom“.

Tohtoročný pochod sa niesol v znamení „Chceme Boha“, nadväzujúc tak na starú poľskú náboženskú pieseň. Celkovo sa prejavy niesli v duchu ochrany kresťanských hodnôt a proti liberálnym myšlienkam.

Na pochode sa zúčastnili aj lídri extrémistickej krajnej pravice z iných krajín.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 49/2019: Tragédia v Prešove si vyžiadala aj ľudské životy

Hoci by sme sa pomaly ale isto mali vnárať do vianočnej atmosféry, udalosti posledných dní…