Domov Ekonomika V práci nám najviac prekáža vzdialenosť

V práci nám najviac prekáža vzdialenosť

0
0

Ak by nezamestnaní našinci dokázali obsadiť všetky voľné pracovné pozície, miera nezamestnanosti by u nás klesla pod tri percentá. To sa podľa ekonóma neudeje. Ľudia nie sú ochotní sťahovať sa za prácou. Aj preto firmy musia lákať ľudí zo zahraničia.

Anomália v slovenskej ekonomike pokračuje. Na jednej strane máme stále veľký zástup ľudí bez práce, no na druhej strane je tu obrovský počet voľných pracovných miest, ktorý navyše neustále rastie.

Podľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny pribudlo minulý mesiac približne 3,5 tisíca nových pozícií. Celkový počet ponúkaných miest tak stúpol na vyše 78 tisíc.

Na jedného dvaja

„V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka bol na úrady práce nahlásený takmer dvojnásobok voľných pracovných pozícií,“ povedal analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Na jedno ponúkané pracovné miesto na Slovensku tak v priemere pripadajú iba dvaja nezamestnaní, ktorí by mohli ihneď nastúpiť do práce. V súčasnosti je bez práce necelých 160 tisíc ľudí.

Ak by sa teda teoreticky podarilo obsadiť všetky ponúkané voľné pozície, miera nezamestnanosti by nebola 5,72 %, ale dostala by sa dokonca pod 3 %. Takýto scenár je však podľa Koršňáka málo pravdepodobný a je to spôsobené dvoma základnými faktormi.

Tým prvým je nedostatočná kvalifikácia ľudí evidovaných na úradoch práce. Druhou príčinou je nízka mobilita ľudí, teda ich ochota presťahovať sa aj s rodinou za prácou z východu napríklad na západ krajiny.

Uberajú, no nezaberá to

Firmy postupne znižujú kvalifikačné požiadavky pre nových ľudí, no na nezamestnaných to nezaberá. Asi len tri percentá zamestnávateľov požaduje od záujemcov o prácu vysokoškolské vzdelanie, približne na tretinu všetkých ponúkaných pozícií stačí pritom iba základné alebo žiadne vzdelanie.

„Väčším problémom než je vzdelanostná štruktúra nezamestnaných, sa aktuálne javí nevhodné regionálne rozloženie nezamestnanosti,“ myslí si Koršňák.

Voľné pracovné miesta sa podľa neho nestretávajú s ponukovou pracovnej sily na jednotlivých úradoch práce, sú koncentrované najmä v juhozápadnej časti krajiny, kde viditeľne chýba dostatok nezamestnaných na ich pokrytie. Potvrdzujú to aj štatistiky o počte zamestnaných cudzincov na Slovensku.

Ten po krátkej pauze znovu začal rásť. Minulý mesiac sa po prvýkrát v histórii dostal nad úroveň 50 tisíc, čo sú zhruba 2 % zo všetkých zamestnaných u nás. Oproti minulému roku sa rady cudzincov zamestnaných rozšírili zhruba o tretinu.

Fico sa zrazil s demografiou

Negatívne reakcie niekdajšieho premiéra Roberta Fica na adresu migrantov ukazujú, ako veľmi sa mýlil. Ak by sme tu totiž nemali tých 50 tisíc cudzincov, je možné, že zopár investorov by od nás odišlo a prácu by stratili aj tí, ktorí ju teraz majú, daní a odvodov by bolo menej a výrazne by sa zmenšil aj balík peňazí, z ktorých sa napríklad vyplácajú penzie.

Fico neskôr a bez veľkého humbugu začal prijímať zákony, ktoré umožnili firmám ľahšie zamestnať cudzincov, keďže našinci sa o voľné pozície pre nízke platy neuchádzali.

„Neúprosný demografický vývoj tlačí k múru realizmu aj politikov. Zásoba pracovnej sily sa vo vyspelých krajinách stále stenšuje. Raz jednoducho budeme nútení prijať aj veľmi odlišné kultúry a národnosti,“ napísal nedávno v denníku N ekonóm SAV Vladimír Baláž.

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…