Domov Ekonomika V rozpočte nám môžu byť Nemci vzorom

V rozpočte nám môžu byť Nemci vzorom

0
0

Nemci v kríze vzorovo postupovali podľa ekonomickej poučky: v kríze zvýšili dlh a investovali do ekonomiky, počas ekonomických rastov dlh znovu znížili. My sme však stále v mínuse, dlh máme o 80 percent vyšší ako pred krízou.

Ak sa zvrtne reč na platy a spomenie sa napríklad Nemecko, tak sa mnohí začnú rozčuľovať, že už je takmer 30 rokov od pádu železnej opony a naše mzdy sú stále v násobkoch nižšie ako tie nemecké.

Kým u nás bola priemerná hrubá mesačná mzda necelých tisíc eur, v Nemecku to boli bezmála štyri tisícky.

Vzoroví Nemci

Už menej sa hovorí, že u nás vládli „kryptokomunisti“, ako Mečiar či Fico, ktorí hľadeli viac na svoje vlastné vrecká ako na ľudí. V praxi to znamenalo, že neinvestovali do školstva, zdravotníctva a absolútne ignorovali stále viac devastujúce sa súdnictvo a úbohú vymožiteľnosť práva.

A už vôbec nemysleli na to, že v štátnom rozpočte treba v lepších časoch šetriť a v horších časoch tieto peniaze investovať do ekonomiky a do ľudí. Nemecko nám v tomto môže ísť príkladom.

V roku 2008, teda tesne pred druhou najväčšou svetovou hospodárskou krízou v histórii, mali Nemci dlh zhruba 65 percent hrubého domáceho produktu (HDP). Postupovali však podľa základnej ekonomickej poučky, ktorá platí pre štátne financie.

„V oblasti verejných financií platí, že v dobrých časoch by sa mala vytvárať rezerva na zlé časy, kedy sa použije a pomôže zmierniť negatívne dopady ekonomického poklesu na domácnosti, alebo sa mu dokonca úplne vyhnúť,“ hovorí člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Juraj Kotian.

Nemci sa poučky držali takmer do bodky. V čase krízy zvýšili svoj dlh na vyše 80 percent HDP a investovali do ekonomiky.

Po kríze však využili, že ekonomický rast im, podobne ako aj nám, výrazne zvýšil príjmy z daní v rozpočte. Hospodárili tak, že vytvárali prebytky a znižovali svoj dlh, až ho vrátili k hranici 60 percent.

Nezodpovední Slováci

My sme tak múdro nekonali. Pred krízou malo Slovensko dlh niečo vyše 28 percent HDP. V kríze sa takmer zdvojnásobil na 55 percent HDP. V súčasnosti je stále nad hranicou 50 percent.

Platí pritom, že Slovensko je menej rozvinutá krajina a dlh na takejto úrovni je maximum, čo zvládneme bez rizika bankrotu. Nedá sa to porovnať s Nemeckými 60 percentami.

Ich dlh je krytý oveľa väčšími aktívami. Čo je však najdôležitejšie, Nemci dlh znížili v posledných rokoch o štvrtinu a vrátili sa tak nad predkrízovú úroveň, no náš dlh je stále takmer dvojnásobnej vyšší ako pred krízou.

Nemci v zodpovednej rozpočtovej politike pokračujú naďalej. „Nemecko v minulom roku dosiahlo rekordný prebytok verejných financií 58 miliárd eur.

Nominálne išlo o najvyšší prebytok od zjednotenia krajiny. V pomere k hrubému domácemu produktu bol vlaňajší prebytok verejných financií krajiny na úrovni 1,7 percenta,“ uviedla agentúra Sita.

My sme aj vlani napriek dobrým časom mali opäť deficit, a to na úrovni 0,6 percenta HDP. Povážlivé je, že Slovensko ešte nikdy v histórii nemalo prebytok verejného rozpočtu.

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…