Domov Slovensko V Sliači sa hlasovalo aj o americkej základni

V Sliači sa hlasovalo aj o americkej základni

0
0

Okrem spojených regionálnych volieb voliči v Sliači hlasovali aj v referende o tom, či chcú či nie americkú základňu na svojom území. Hoci jeho potrebu a reálnosť mnohí spochybňujú, mestské zastupiteľstvo zobralo na vedomie jeho výsledky. Primátorka Ľubica Balgová bude teraz zisťovať, čo z obrannej zmluvy SR s USA pre mesto vyplýva. Výsledky ale predloží už novému zastupiteľstvu.

Poslanci Sliača sa výsledkami referenda mali podľa zákona zaoberať do troch dní od jeho konania. Na mimoriadnom zastupiteľstve v pondelok schválilo predložený návrh uznesenia šesť poslancov, dvaja boli proti a jeden sa zdržal hlasovania.

Podľa právnika mesta Branislava Petrocha sa referendum uskutočnilo v súlade so zákonom. Referendum so záväzným odporúčaním pre MsZ pritom znamená, že poslanci dali možnosť občanom rozhodnúť, aj keď sa ich v referende nezúčastní nadpolovičná väčšina.

Niektorí poslanci počas rozpravy uvádzali, že referendum s takouto otázkou nemalo ani byť, bolo zmätočné a preto budú proti schváleniu tohto bodu MsZ.

„Keď sme prijímali VZN k referendu, nepoznali sme otázku tohto referenda,“ uviedla poslankyňa Alexandra Butašová Bidloňová. Obsah a zmysel referendovej otázky vtedy nebrali vôbec do úvahy.

Primátorka ale skonštatovala, že referendum s takto položenou otázkou splnilo zo zákona všetky podmienky a mesto ho vyhlásiť muselo. Referenda o zriadení americkej vojenskej základne na území mesta sa zúčastnilo 1 513 voličov, čo bolo 37 percent všetkých voličov Sliača. Otázku

„Súhlasím s tým, aby mestské zastupiteľstvo mesta Sliač podniklo všetky zákonné opatrenia k tomu, aby zabránilo umiestneniu vojenskej základne Spojených štátov amerických v akejkoľvek forme na území letiska Sliač a v jeho okolí?“ podporilo takmer 75 percent z nich.

Mesto referendum vyhlásilo na základe petície, ktorú podpísalo v čase ratifikácie zmluvy medzi SR a USA 1 343 (31 percent) obyvateľov Sliača.

Predvolebná kampaň, ktorá nič neznamená

Ako po oznámení výsledkov referenda uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO), výsledok referenda v Sliači neznamená nič pre Slovensko, vládu, rezort obrany ani mesto Sliač.

Deklaroval, že americká základňa na miestnom letisku nebola, nie je a nebude. Referendum v Sliači bolo podľa rezortu obrany predvolebnou kampaňou.

„Navyše neopodstatnené, ale zato z verejných peňazí. Prajeme mestu v ďalšom volebnom období odvahu komunikovať zodpovedne, odborníkov na správnych miestach a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu, a to či už v katastri mesta alebo mimo neho,“ uviedla pre TASR hovorkyňa ministerstva Martina Kovaľ Kakaščíková.

ano, TASR, foto: TASR/Ján Krošlák  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…