Domov Slovensko V Smere to vrie: Východ si praje Ficov odchod

V Smere to vrie: Východ si praje Ficov odchod

0
0

Koaličná strana Smer-SD prechádza ťažkým obdobím a poprieť to už nemôžu ani jej samotní členovia. Predovšetkým organizačná zložka strany na východe Slovenska prejavila svoju značnú nespokojnosť s vedením a smerovaním strany. Zo strany sa ozývajú hlasy, ktoré hovoria o možnom konci predsedu Roberta Fica na jej čele.

Už takmer zľudovená fráza vtedajšieho premiéra Fica „Na východe predsa nič nie je“ sa mu teraz vracia ako bumerang a zdá sa, že tam predsa len „niečo je“.

Práve z východu totiž prichádza výzva na jeho koniec na predsedníckej stoličke strany SMER-SD.

Všetko začalo na východe

Od členov z východného Slovenska dostalo predsedníctvo výzvu, aby zodpovedne čelili nenaplneným očakávaniam a cieľom, ktoré si vedenie politického subjektu stanovilo.

Iniciovať výzvu na zvolanie mimoriadneho snemu mala dosluhujúca europoslankyňa Monika Smolková. „Výzva išla predsedníctvu. Je to vnútrostranícka záležitosť a očakávame, ako sa k nej vyjadrí vedenie,“ uviedla Smolková.

Z východu počuť i hlasy, že práve Robert Fico by mal na čele strany skončiť a nahradiť by ho mohol Peter Pellegrini. Krajský predseda Smeru-SD v Košiciach Richard Raši sa vyjadril, že si situáciu uvedomuje.

„V strane Smer-SD si uvedomujeme klesajúce preferencie a nie sme spokojní ani s výsledkom eurovolieb. Aj preto intenzívne diskutujeme na viacerých úrovniach, ako sa brániť tlaku na našu stranu,“ komentoval Raši.

Pellegriniho „smerácka“ rétorika

Premiér SR a zároveň podpredseda strany Smer-SD si uvedomuje, že aj on sám sa musí straníckej politike venovať intenzívnejšie. Neupúšťa však od politickej rétoriky, ktorú Smer-SD presadzuje už roky.

„V Smere budeme určite v najbližších týždňoch diskutovať, ale prioritou číslo jedna budú, rovnako ako doteraz, občania tejto krajiny,“ uviedol premiér vo videu na svojej sociálnej sieti. Smer-SD svoj vnútorný konflikt už neutají, a preto aj Pellegrini v relácii Na telo s Michalom Kovačičom povedal, že urobí všetko preto, aby strana svoju budúcnosť vyriešila a vyhrala parlamentné voľby v roku 2020.

„Ak naším cieľom má byť dosiahnuť dobrý výsledok, tak so zásadným rozhodnutím nemôžeme čakať do decembra. Ja by som to chcel do leta, najneskôr na začiatku septembra, aby sme vedeli povedať, aký Smer bude,“ vyslovil sa Pellegrini novinárom.

Vzburu odmietajú

Poslanec a trenčiansky predseda strany Smer-SD Jaroslav Baška odmieta akékoľvek vyhlásenia o vzbure. Hovorí, že členovia vždy presadzovali otvorenú diskusiu.

Zároveň  podotkol, že politické vyjadrenia by nemali byť motivované osobnými ambíciami straníkov. Narážal tým na bývalú europoslankyňu Moniku Smolkovú a jej iniciatívu.

Peter Žiga pripúšťa, že situácia nie je ideálna, no rozhodne by sa veci nemali odkazovať cez médiá. „Budeme musieť obsahovo zadefinovať hodnoty sociálnej demokracie, či to ešte má byť sociálna demokracia.

Ja sa k tomuto programu hlásim, ale sú predstavitelia strany, ktorí možno idú do inej polohy,“ uviedol Žiga. Narážal tým i na poslanca Blahu, ktorý svojimi vyjadreniami narúša hodnotovú orientáciu strany.

Padajúci Most

Smer-SD nie je jedinou koaličnou stranou, ktorá nemá vo svojom smerovaní úplne jasno. Cez víkend sa stretol snem strany Most-Híd, kde hovorili o spolupráci i možných personálnych zmenách.

Neúspech v prezidentských voľbách a fiasko vo voľbách do europarlamentu sú signálom, že niečo nefunguje správne. Strana uviedla, že v parlamentných voľbách 2020 si nemôže dovoliť, aby sa situácia zopakovala. Predseda strany Béla Bugár však napokon svoj post uhájil.

Denis Ruščák, ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NBA smúti: Zomrel legendárny tréner

Smutná správa zasiahla zámorskú basketbalovú rodinu minulý víkend. Po dlhej a ťažkej choro…