Domov Slovensko V sobotu volíme „županov“. Má to vôbec zmysel?

V sobotu volíme „županov“. Má to vôbec zmysel?

0
0

Už túto sobotu sa uskutočnia voľby do Vyšších územných celkov (VÚC). Štvrtého novembra si občania ôsmich samosprávnych krajov zvolia svojich zástupcov do krajského zastupiteľstva a predsedu VÚC.

Podľa experta na samosprávy Michala Kaliňáka a politického analytika Eduarda Chmelára však občania – voliči nepoznajú kompetencie kraja a ani predsedu.

Ďalším problémom je aj otázka, ktorá je nastolená už od vzniku tohto samosprávneho členenia, a síce či sú VÚC vôbec potrebné. Diskutovali o tom v relácii televízie TA3 V politike.

Voľby do VÚC

Právo voliť do orgánov samosprávnych krajov majú občania SR a cudzinci, ktorí najneskôr v deň volieb dovŕšia 18 rokov. Podmienkou je trvalý pobyt v obci, ktorá patrí do územia kraja. Voliť v krajských voľbách sa dá iba v mieste trvalého bydliska.

Neexistuje voličský preukaz, s ktorým sa napríklad vo voľbách do Národnej rady SR dá hlasovať v ľubovoľnej volebnej miestnosti na Slovensku. Odhadovaný počet voličov je 4 435 000, z toho prvovoličov je približne 95-tisíc.

Reformovať alebo zrušiť

„Z hľadiska reálneho výkonu moci tam nejde o nič,“ povedal Eduard Chmelár s tým, že podľa neho: „Netreba vysvetľovať úlohy VÚC, treba urobiť zmeny v kompetencii, v štruktúre krajov. Občania sa nestotožnili s týmto členením. Treba hovoriť o reforme alebo o zrušení VÚC.“

Bližšie k miestnym ľuďom

Opačný názor má Michal Kaliňák, podľa ktorého má toto členenie význam a prináša rozhodovanie o regióne samotným ľuďom, ktorí v ňom žijú. „Regionálnu samosprávu a jej kompetencie určuje to, v čom ju ľudia dokážu cítiť.

Kraje sú dôkazom politickej vôle, že štát mal záujem vytvoriť priestor na demokratizáciu spoločnosti. VÚC nie sú zbytočné. Riešia stredné školstvo, sociálne veci.

Sú servisný útvar,“ povedal Kaliňák a doplnil, že kandidovať na post predsedu kraja by mala byť výsada pre ľudí, ktorí kraj podrobne poznajú, a nie možnosť pre každého. Napriek tomu, že vidí zmysel v takomto členení Slovenska, je otvorený diskusii o zmene tohto členenia.

Posilnenie či potlačenie extrémizmu?

Najväčšiu pozornosť púta Banskobystrický kraj, v ktorom sa niekoľko kandidátov na post predsedu VÚC vzdalo svojej kandidatúry v prospech Jána Luntnera, ktorý má podľa nich najväčšiu šancu poraziť šéfa extrémistov Mariana Kotlebu.

Podľa Chmelára však poukazovanie na extrémizmus v kampani nefunguje, pretože extrémisti sa v kampani nesprávajú extrémisticky. „Teraz sa snažia vyzerať lepšie,“ povedal a dodal, že ich výhodou oproti ostatným je, že prácu si „odmakali v teréne“, čo ostatní robia zvyčajne tesne pred voľbami.

V tejto súvislosti bude zaujímavé sledovať aj to, či niektorý z kandidátov ustráži kraj pred Kotlebovou stranou, ktorá má v tomto kraji tiež silného kandidáta.

Podľa predvolebných prieskumov bude zaujímavý aj súboj o „župana“ v Bratislavskom kraji, v ktorom sa výraznejšie ako inde diskutuje o financovaní kampaní jednotlivých kandidátov.

ano, SITA, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…