Domov Zahraničie Van der Bellen obhájil prezidentský post

Van der Bellen obhájil prezidentský post

0
0

Úradujúci rakúsky prezident Alexander Van der Bellen bol v nedeľu opätovne zvolený do úradu. Už exit polly verejnoprávnej televízie ORF krátko po zatvorení volebných miestností naznačovali, že druhé kolo volieb nebude potrebné. Van der Bellen napokon získal viac než 55 percent hlasov a obhájil svoj post. Jeho najväčší rival, Walter Rosenkranz, získal necelých 18 percent hlasov.

Van der Bellen (78) kandidoval ako nezávislý, v minulosti bol lídrom strany Zelení. Rosenkranza nominovala pravicová Slobodná strana Rakúska (FPÖ).

Prezidentské voľby v Rakúsku

Viac než 6.363.400 oprávnených voličov si v nedeľu vyberalo spomedzi siedmich kandidátov. Na zvolenie musel úspešný kandidát získať v prvom kole absolútnu väčšinu nad 50 percent platných hlasov.

V opačnom prípade by sa do druhého kola o štyri týždne prebojovali dvaja najúspešnejší kandidáti. Volebné miestnosti v Rakúsku sa zatvorili o 17.00 h. Volebná účasť dosiahla 66,1 percenta.

Van der Bellen s prehľadom obhájil svoj post. Víťazstvom už v prvom kole prezidentských volieb si zaistil druhé šesťročné funkčné obdobie.

Umierneného, bývalého lídra strany Zelených, ktorý kandidoval ako nezávislý kandidát, podporovali všetky rakúske parlamentné strany okrem pravicovej nacionalistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ).

Tak, ako jeho predchodca v prezidentskom úrade sociálny demokrat Heinz Fischer (2004 – 2016), aj Alexander Van der Bellen bude slúžiť dve volebné obdobia, keďže ten istý kandidát môže byť opakovane zvolený len raz.

Deviaty prezident Rakúskej republiky

V poradí deviatou hlavou Rakúskej republiky sa Van der Bellen stal po opakovanom druhom kole prezidentských volieb, ktoré sa konalo 4. decembra 2016.

Rakúsky najvyšší súd totiž pre nezrovnalosti pri zrátavaní hlasov výsledky májového druhého kola anuloval (22. mája 2016) a nariadil opakovanie volieb. Van der Bellen získal 54 % hlasov. Slávnostnú prísahu zložil a funkcie sa ujal 26. januára 2017.

ano, TASR, foto: TASR/AP  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…