Domov Slovensko Vandali natreli Slavín modrou a žltou farbou

Vandali natreli Slavín modrou a žltou farbou

0
0

Časť vojenského pamätníka Slavín v Bratislave poškodil neznámy páchateľ. Modrou a žltou farbou natrel schody, stĺpy pamätníka, ako aj priestor pred ním. Polícia začala trestné stíhanie vo veci trestného činu poškodzovania cudzej veci. Mesto Bratislava sa zas snaží pamätník dostať do pôvodnej podoby.

Poškodenie pamätníka, ktorý je venovaný obetiam z radov sovietskych vojakov, ktorí zahynuli pri oslobodzovaní Bratislavy koncom druhej svetovej vojny, prišlo niekoľko dní po začiatku ruskej invázie na Ukrajine.

Farby ukrajinskej vlajky modrá a žltá jednoznačne dokazujú, že neznámy páchateľ chcel takto vyjadriť svoj odpor k ruskej agresii voči Ukrajincom.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo vyhlásil, že je dosť príležitostí, ako poskytnúť Ukrajincom podporu, nemusí sa však pritom zneuctiť pietne miesto a národná kultúrna pamiatka.

Na incident reagoval aj predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina), podľa ktorého je takýto čin cez čiaru. Namaľované farby ukrajinskej vlajky na Slavíne sú podľa Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR výzvou Slovákov, aby Rusko skončilo nezmyselnú vojnu. Ruská ambasáda na Slovensku je prípadom pobúrená a žiada pamätník obnoviť.

Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislave na poškodenie jednej z dominánt hlavného mesta reagoval, že pomoc a spolupatričnosť je v súčasnosti potrebné prejavovať viac ako kedykoľvek predtým, nie však ničením kultúrneho dedičstva.

V sobotu bude vyčistený

Slavín by mal byť už v sobotu (12. 3.) riadne vyčistený. Na sociálnej sieti tento odhad uviedol bratislavský primátor Matúš Vallo. „Mesto zorganizovalo potrebné verejné obstarávanie, ktoré nám nariaďuje zákon, ponuky vyhodnotíme v utorok (8. 3.) a čistiace práce budú podľa harmonogramu prebiehať od stredy do piatka (9.–11. 3.).

Veríme, že v sobotu bude Slavín riadne vyčistený,“ uviedol primátor. Pripomenul, že Slavín je národnou kultúrnou pamiatkou a na základe vyjadrenia krajského pamiatkového úradu sa môžu práce realizovať pod dohľadom reštaurátora so špecializáciou na kameň.

ano, TASR, foto: facebook/BSKNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…