Domov História Večne mladý Káčer Donald oslavuje 85 rokov

Večne mladý Káčer Donald oslavuje 85 rokov

0
0

9. júna 1934 sa po prvýkrát verejnosti predstavila jedna z najobľúbenejších kreslených postavičiek. Káčer bielej farby, v námorníckom oblečení zvaný Donald z dielne Walta Disneyho oslavuje v týchto dňoch 85 rokov.

Káčer Donald sa po prvýkrát objavil vo filme The Wise Little Hen 9. júna 1934. Práve tento deň je teda uznaný ako deň jeho oficiálnych narodenín.

Neskôr sa začal objavovať častejšie a spoločnosť mu pri tom robili ďalšie kultové postavičky ako Mickey Mouse, pes Goofy či Pluto.

Zrod slávneho Káčera

Meno novej kreslenej postavičky z dielne Walta Disneyho je pravdepodobne inšpirované austrálskou hviezdou kriketu Donaldom Bradmanom.

Keď Walt Disney vedel, ako bude nová kreslená postavička jeho príbehov vyzerať, a aj to, ako sa bude volať, potreboval jej ešte priradiť ten správny hlas.

Ohromený napokon ostal hlasom amerického dabingového herca Clerenca Nasha, ktorý podľa jeho slov dokázal dokonale napodobniť hlas kačice. K takémuto audiovizuálnemu dielu napokon potreboval nájsť vlastnosti, ktoré by ho najlepšie vystihovali.

Keďže už v tom čase bol na svete Mickey Mouse, ktorý sa stal detským vzorom s takmer dokonalým charakterom, u Káčera Donalda chcel Disney zdôrazniť predovšetkým negatívne ľudské vlastnosti.

Tou najvýraznejšou je nekontrolovateľná výbušnosť a časté záchvaty hnevu, ktoré sa prejavujú neúnavným skákaním na mieste. U Káčera Donalda možno pozorovať aj ďalšie negatívne vlastnosti, s ktorými sa v spoločnosti stretávame dennodenne.

Ide najmä o aroganciu, ponižovanie iných či škodoradosť. O Káčerovi Donaldovi možno tiež hovoriť ako o večnom smoliarovi, ktorý má takmer každý deň piatok 13.

Aby sa však nezdalo, že Walt Disney vytvoril celkom negatívnu postavičku, ktorá má ľuďom nastaviť akési zrkadlo, Káčer Donald je vo svojej podstate milujúca, veselá a priateľská postavička, ktorá sa zväčša snaží svoje emócie udržať na uzde.

Získal si aj dospelých

Po prvom úspechu bolo jasné, že si táto postavička zaslúži svoju vlastnú show. Po čiastočnej vizuálnej premene v roku 1936 sa Káčer Donald 9. januára 1937 objavil v prvej sólovej karikatúre.

O rok neskôr bol verejnosti predstavený film režiséra Jacka Kinga, ktorým sa nielen dotiahol na myšiaka Mickeyho, ale dokonca ho v popularite aj prekonal.

To bolo spôsobené tým, že kým Mickey Mouse dokázal osloviť najmä detského diváka, Káčer Donald s jeho typickými vlastnosťami a životnými skúsenosťami, mal bližšie k dospelému publiku.

Reagoval aj na vojnu

Počas vojny si Káčera Donalda obľúbilo ešte viac ľudí. Prvou jeho reakciou na aktuálnu situáciu bola snímka z roku 1942 s názvom Donald rukuje. V roku 1943 vyšiel kreslený film s názvom Vodcova tvár, ktorý bol dokonca odmenený Oscarom za najlepší kreslený film.

Donald v tomto filme predstavuje robotníka pracujúceho v továrni na muníciu, ktorý musí salutovať vždy, keď sa niekde objaví tvár Adolfa Hitlera. Tento film končí prebudením a záberom na Sochu slobody.

Káčer Donald na Slovensku

Hoci sa vo svete Káčer Donald stal obľúbeným už v prvej polovici 20. storočia, slovenskému divákovi sa táto postavička stala známejšou na základe animovaných rozprávok, ktoré na naše obrazovky prišli po novembri 1989.

Slovenskí diváci s napätím očakávali nové príbehy z mestečka Káčerovo, kde žije Donald spolu so svojím strýkom Držgrošom a jeho synovcami Lueym, Hueym a Deweym.

Ich príbehy sú plné zvratov a dobrodružstiev. Celkovo vyšli 4 série a do roku 1990 bolo verejnosti predstavených 100 epizód. Okrem televíznych príbehov však milovníci cholerického káčera na Slovensku mohli sledovať aj jeho príbehy v tlačenej verzii.

Komiksový časopis Káčer Donald bol najdlhšie vychádzajúcim komiksovým časopisom na Slovensku. Vychádzal od roku 1996, kedy bol dovtedy vychádzajúci časopis Mickey Mouse premenovaný na Káčer Donald a v slovenčine vychádzal až do roku 2012.

Legendárny káčer teda oslovil niekoľko generácií a čo je dôležitejšie získal si široké spektrum divákov všetkých vekových kategórií.

puma, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…