Domov Slovensko VEDA V TROSKÁCH! Odstúpiť by mali všetci: minister, predseda SAV aj rektori

VEDA V TROSKÁCH! Odstúpiť by mali všetci: minister, predseda SAV aj rektori

0
0

V rubrike V tieni vám prinášame rozhovory s ľuďmi, ktorí majú zaujímavé informácie, ktoré by mali ostať tabu. S podmienkou anonymity sa nám však podarilo s nimi porozprávať.

V piatom čísle týždenníka Koment sa nám podarilo porozprávať sa s dlhoročným úradníkom na ministerstve školstva. Oslovili sme ho opäť s otázkami na aktuálnu tému – čerpanie eurofondov za ministra Plavčana.

V nedávnom vydaní týždenníka Koment ste sa ako špičkový úradník na ministerstve školstva, ktorý tam prežil viac ako 15 rokov vyjadrili k tomu, kto riadi ministerstvo školstva a ministra Plavčana. Vďaka Vám sa verejnosť dozvedela o tom, ako sú riadené štrukturálne fondy ministerstva školstva, ale aj o aktuálnej kauze, ktorá sa týka prideľovania dotácií na výskum.

Stretli sme sa pred niekoľkými týždňami, čo hovoríte na vývoj tejto kauzy, na ktorú ste poukázali a ktorú z nášho týždenníka prebrali nielen všetky denníky, ale aj opozícia?

Nerobme si na hrudi metále, že som nato poukázal ako prvý je úplne logické, pretože mám informácie z vnútra ministerstva školstva. Druhá vec ale je, že keď sme sa rozprávali pred pár týždňami, nikto netušil, a ani ja nie, že v tejto kauze pôjde o krk ministrovi. A to stalo…

Aj podľa Vás by mal minister odstúpiť?

Náš rozhovor nie je na to, aby sme odvolávali ministrov, ale zopakujem to, čo som povedal – buď o rozdeľovaní eurofondov minister vedel a nemal by byť naďalej vo funkcii, alebo to nevedel, a tým pádom nie je kompetentný na túto funkciu.

Neberme prosím v rámci slovenskej novodobej histórie ministrov ako bábky, ktoré za nič nemôžu, ale taktiež ani tak, že nič nezmôžu voči tým, ktorí ich ovládajú…

V čase, keď sme sa rozprávali začali prichádzať nesúhlasné stanoviská ministerstva školstva k univerzitným projektom vedy a výskumu, vtedy ste ako prvý začali hovoriť o tom, že „maslo“ má na hlavne každý – aj ministerstvo, aj rektori vysokých škôl…

Áno, tak to proste je. Keď prišiel otvorený list rektorov a predsedu Slovenskej akadémie vied na ministra Plavčana, mimochodom absolútne nekultúrne napísaný, pretože bol v médiách uverejnený skôr ako prišiel ministrovi a predsedovi vlády, rektori už mali za sebou mimoriadne veľký príbeh absolútnej dehonestácie vedy a výskumu.

Poviem trochu viac formou štatistiky – v predošlých rokoch univerzity a Slovenská akadémia vied dostali okolo jednej miliardy euro na takzvaný výskum a vývoj… Výsledok? Nič…

Rektor STU Robert Redhammer.

Skúste to ale pomenovať presnejšie?

Približne 200 miliónov na centrá excelentnosti a univerzitné vedecké centrá a parky za približne 500 miliónov. Spolu ide o takmer miliardu, suma by stačila na platy učiteľov na 27 rokov! A viete o nejakých výsledkoch?

Viete o nejakých špičkových vedcoch ktorí sa presadili v zahraničí alebo u nás vďaka týmto peniazom? Viete o nejakých študentoch? Neviete…

Prečo je tomu tak? Sú tie peniaze zle využívané?

Prehnane sa v súčasnosti hovorí, že dvaja najväčší stavbári na Slovensku sú rektor Slovenskej technickej univerzity a rektor Univerzity Komenského, pretože spotrebujú najviac betónu na Slovensku a to bez ohľadu nato, akým výskumom sa oháňajú.

Veľmi jednoduché príklady. V roku 2015 sa vybudovalo Centrum Univerzity Komenského za 40 miliónov. A čo z toho? Je prázdne a nič sa tam nerobí… A to už nehovorím o Slovenskej technickej univerzite – predmetom ich „vedeckého projektu“ bola výmena okien, rekonštrukcia kancelárií a nákup nového nábytku…

Bonus je ten, že títo šéfovia univerzít tak spravili bez akejkoľvek zodpovednosti. V projektoch, na základe ktorých získali peniaze síce písali, že tieto centrá budú sebestačné minimálne 5 rokov, ale už rok po ich dostavaní si pýtajú od ministerstva na  ďalšie peniaze – na prevádzku.

Princíp bol proste taký, že v Žiline, Košiciach, Nitre, Banskej Bystrici, Prešove sa vybudovali nevyužívané centrá výskumu, ale nešlo o nič iné, ako o postavenie nových budov, ktoré zívajú prázdnotou a žiadny výskum sa v nich nerobí.

Preto objektívne hovorím, že títo ľudia majú najmenší morálny dôvod písať ministrovi Plavčanovi o tom, že chceli financovanie na výskum.

Rektor Univerzity Komenského Karol Mičieta.

No dobre, ale to sú ich minulé hriechy, rozprávame sa však o súčasnom pôsobení týchto rektorov – šéfov univerzít, nemyslíte že sa ich správanie zmenilo na základe poučenia sa?

Úplne jednoducho povedané – nie. Dám Vám jeden príklad. V roku 2015 si nechalo ministerstvo školstva schváliť schému financovania štrukturálnych fondov (tzv. Operačný program; pozn. redakcie).

A čo v ňom je? Projekt za 95 miliónov euro, ktorý sa volá ACCORD, ktorý po veľmi tvrdom lobingu pretlačil človek v minulom článku označený ako bývalý splnomocnenec vlády pre vedomostnú ekonomiku spolu so šéfom Slovenskej technickej univerzity.

A chcete vedieť načo chcú minúť skoro tri miliardy korún? Takmer 2 700 000 000 slovenských korún na betón, výstavba a rekonštrukcia budov Slovenskej technickej univerzity a iba 240 000 000 korún na výskum ako taký…

Čiže len 8% na výskum, to je výsmech! Ak mi poviete, že títo ľudia majú akékoľvek morálne právo inscenovať hlúpe listy voči Plavčanovi, tak už potom naozaj neviem o čom sa v tomto štáte bavíme.

Preto hovorím, že minister školstva, šéfovia vysokých škôl a šéf Slovenskej akadémie vied prestávajú byť v tejto spoločnosti akoukoľvek morálnou a odbornou autoritou a keď už sa v súčasnosti v úzkom kruhu vlády rozpráva o tom, že by mal minister Plavčan odstúpiť, tak ja si myslím, že by mal bez pardonu odísť každý z týchto ľudí.

V opačnom prípade je to začiatok úplnej devastácie tejto spoločnosti.

Zasadnutie Slovenskej rektorskej konferencie.

Určite ste teda zachytili prípad p. Klama z Výskumného ústavu zváračského, ktorý chcel údajne ako hodnotiteľ 1 400 000 eur za pozitívny posudok k projektu žilinskej firmy Prefa Alfa. Prečo podľa Vás začal niekto hovoriť?

Detailne prípad Petra Klama nepoznám, iba som o ňom čítal, ale nemôžete sa čudovať, hovoril som Vám to už pri našom prvom stretnutí. Čo na to hovorím? V princípe si treba uvedomiť niekoľko vecí.

Po prvé, peniaze ktoré údajne v rámci provízie alebo úplatku požadoval Peter Klamo neboli jeho vlastné. Musel by ich odovzdať, pretože ako hodnotiteľa ho tam niekto schválil, inak povedané, znižoval si nimi len úplatok, ktorý musel dať on sám.

Po druhé, ak bol Peter Klamo schválený ako hodnotiteľ, musel mať kontakt na ostatných hodnotiteľov a preto boli podľa mňa schválené jeho projekty.

A po tretie, potvrdzuje to to, čo som hovoril pri Vašej predošlej otázke, a teda, že do akýchkoľvek foriem korupcie sú na Slovensku zapletený už aj takí ľudia, o ktorých by ste to v živote nepovedali. Niečo znamenajú, avšak systém ich zdeformoval natoľko, že pokojne hrajú pandrlákov na šachovnici, pretože je to pre nich ľahšia cesta k peniazom.

Nuž a nakoniec, táto informácia v médiách nevznikla náhodou. Podľa môjho názoru v tom má niekto prsty. Buď niekto absolútne blízky vedeniu ministerstva financií a školstva, čomu dávam 90%; alebo niekto, kto z podnikateľského prostredia Klamovi závidí.

Novinárska prax hovorí, že by sme, ak je to aspoň trocuu možné, mali zakončiť celý rozhovor pozitívne. Vidíte budúcnosť až tak negatívne?

Nepovedal som nič negatívne, iba som sa kriticky vyjadril voči vedeckej komunite na Slovensku. Tvrdím, že minister, rektori, Akadémia vied aj niekoľko organizácií pod ministerstvom školstva si až priveľmi zvykli na peniaze, ktoré je možné iba tak vyhadzovať do vzduchu, a to len preto, že nám to Európska komisia dovolí.

Na druhej strane, musíme si v rámci národnej hrdosti uvedomiť, že na Slovensku je množstvo špičkových vedcov, priemyselníkov a dokonca aj úradníkov, ktorým záleží na budúcnosti tejto krajiny. Nepoznám však žiadnych, ktorí by pracovali s eurofondami, lebo si myslia, že je to väčší mor ako Mečiarova privatizácia.

Ďakujem za rozhovor.

Martin Sokol, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…