Domov Zahraničie Veľká Británia pripravuje obyvateľov na prípadný brexit bez dohody

Veľká Británia pripravuje obyvateľov na prípadný brexit bez dohody

0
0

Veľká Británia sa čoraz viac blíži k poslednej možnosti uzavrieť dohodu s Európskou úniou, no nenecháva nič na náhodu a plánuje zachovať stabilitu aj v prípade brexitu bez dohody.

Britská vláda sa pripravuje na všetky možné scenáre, ktoré môžu nastať, keď Británia opustí Európsku úniu bez dohody. Predstavený plán odhaľuje rozsah možného narušenia britskej ekonomiky a každodenného života bežného obyvateľstva.

Dokumenty dotýkajúce sa bežného života Britov

Nateraz britská vláda zverejnila prvých 25 dokumentov, ktoré poskytujú rady pre ľudí a podniky v prípade, že Veľká Británia odíde z EÚ bez dohody o odstúpení od Lisabonskej zmluvy.

Podľa analytikov je to jeden z najrozsiahlejších sprievodcov, ktorý bol k tejto téme v Británii doteraz publikovaný. Británia verí, že do 29. marca 2019 sa dohodne s EÚ, ale pripravuje sa na všetky výsledky rokovaní.

Život bežného občana

Británie bude narušený Veľká Británia má dnes bezcolný obchod s 27 ďalšími členskými krajinami EÚ. V zverejnených dokumentoch sa píše, že brexit bez dohody by znamenal riadne hranice, na tovary, ktoré vstupujú do EÚ a prichádzajú z EÚ, sa bude vyžadovať dovozné vyhlásenie, colné kontroly a akékoľvek clo bude potrebné zaplatiť.

Napríklad aj individuálni zákazníci môžu čeliť zvýšeným nákladom za používanie bankových kariet pre cezhraničné transakcie a aj za nakupovanie on‑line mimo Británie.

Brexit sa dotkne aj obalov na cigarety v Británii

Napríklad obaly na cigarety sa budú musieť v Británii prerobiť, pretože EÚ vlastní autorské práva k fotografiám chorých pľúc a ďalších vyobrazených obrázkov na škatuľkách cigariet.

Štúdium v Británii

Britskí študenti v prípade brexitu bez dohody nebudú mať nárok na programy výmeny študentov v rámci programu Erasmus. Akákoľvek ďalšia účasť Británie v programe Erasmus bude závisieť od dvojstranných rozhovorov.

Obmedzenia pre britských občanov žijúcich v EÚ

Občania Veľkej Británie, ktorí žijú a pracujú v EÚ môžu stratiť schopnosť pristupovať k existujúcim úverovým a vkladovým službám a bude obmedzený aj ich voľný pohyb s povinnosťou vybavovať si v niektorých krajinách povolenie na pobyt.

Opatrenia Británie v prípade odchodu bez dohody

Veľká Británia už vyhlásila, že je pripravená jednostranne prijať niektoré pravidlá Európskej únie a poskytne firmám EÚ finančných služieb neustály prístup na britský trh s cieľom udržať stabilitu.

Minister pre brexit Dominic Raab uviedol, že vláda sa zhodla, že ak vzájomné rokovania s EÚ nedosiahnu optimálny výsledok, bude Británia aj naďalej zodpovedným európskym susedom a partnerom. Odmieta alarmujúce novinové články o kolapse v Británii, či nedostatku liekov a iných komodít.

Aj premiérka Theresa Mayová vyzvala svoj vládny kabinet na krízový summit, aby si jednotliví členovia vlády prediskutovali možnosť brexitu bez dohody, keďže naďalej medzi vládnymi predstaviteľmi jej kabinetu prevládajú názorové nezhody.

Na čo všetko britská vláda musí myslieť v prípade brexitu bez dohody

Britská vláda plánuje vydať viac ako 70 sprievodcov, ktoré pokrývajú všetky aspekty života v Británii, od finančných služieb až po otázku jadrových materiálov. Všetky dokumenty majú byť k dispozícii pre obyvateľov do konca septembra.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NBA smúti: Zomrel legendárny tréner

Smutná správa zasiahla zámorskú basketbalovú rodinu minulý víkend. Po dlhej a ťažkej choro…