Domov Zahraničie Veľké zmeny v Rusku: Medvedev oznámil svoju rezignáciu, Putin predniesol zásadné ústavné zmeny

Veľké zmeny v Rusku: Medvedev oznámil svoju rezignáciu, Putin predniesol zásadné ústavné zmeny

0
0

Ruský premiér Dmitrij Medvedev neočakávane rezignoval na svoju funkciu. Na jeho miesto nastúpil neznámy úradník Michail Mišustin. Prezident Vladimir Putin zas predniesol svoj pohľad na budúcnosť Ruska.

Po tom, ako popularita Medvedeva začala prudko klesať, sa rozhodol pre neočakávaný krok, oznámil svoju rezignáciu.

Politológovia tvrdia, že strata popularity negatívne ovplyvňovala aj Putinov obraz, keďže dvojica Putin – Medvedev ovládala spoločne Rusko až 20 rokov, teda tento krok sa podľa nich dá vysvetliť najmä pohnútkami Vladimira Putina na lepšie renomé.

Na jeho miesto Putin vybral neznámeho úradníka Michaila Mišustina, ktorý má však len minimálne skúsenosti s politikou.

Nový premiér Mišustin s odchádzajúcim Medvedevom

Kto je Michail Mišustin?

Michail Vladimirovič Mišustin sa narodil v roku 1966 blízko Moskvy, vyštudoval systémové inžinierstvo a následne sa venoval transferu počítačových technológií, kedy sa dostal do čela predstavenstva Medzinárodného počítačového klubu.

V roku 1998 nastúpil do štátnej služby ako asistent informačných systémov pre účtovníctvo a kontrolu na ruskom federálnom daňovom úrade, kde od roku 2010 pôsobí na jej čele.

Počas svojho pôsobenie zmodernizoval a prispôsobil tento úrad potrebám občanov. Je známy ako technokrat, ktorý dokáže dosiahnuť stanovený cieľ.

Rýchla náhrada v podobe technokrata

Začiatkom minulého týždňa by ste o tomto človeku našli iba málo informácií. Nevýrazný politik, technokrat, ktorého mimo Ruska poznal málokto. Všetko sa však zmenilo po tom, čo Putin oznámil, že nahradí odchádzajúceho Medvedeva.

Minulú stredu, 15. januára 2020, oznámil Medvedev svoju rezignáciu, a už na druhý deň bol Mišustin schválený Ruskou dumou a menovaný prezidentom Putinom. Odvtedy sa informácie o novom premiérovi hľadajú podstatne ľahšie.

Putinova správa o stave národa

Putin v správe o stave národa povedal, že súhlasí s tým, že by tá istá osoba nemala vykonávať prezidentskú funkciu počas dvoch po sebe nasledujúcich období.

Naznačil však, zámer o vypísanie referenda o ústavných zmenách, ktoré by zahrňovali aj presun niektorých právomocí prezidenta na Ruskú štátnu dumu ako aj Štátnu radu, alebo Bezpečnostnú radu.

Tým by mohol oslabiť prezidentskú pozíciu a posilniť predsedníctvo v Štátnej rade alebo Bezpečnostnej rade.

Ak sa tieto naznačené zmeny zrealizujú, tak sa Putin rozhodol nasledovať príklad kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva, ktorý tiež odstúpil z funkcie prezidenta, ale zachoval si veľkú časť svojej moci, keď krátko pred svojím odchodom posilnil kazašskú bezpečnostnú radu a následne sa stal jej predsedom.

Ďalšie navrhované zmeny zo správy o stave národa

Putin vo svoje správe navrhol aj iné zmeny, ktoré naznačujú stratu autonómie samospráv, alebo nadradenosť ruskej legislatívy pred medzinárodnými záväzkami.

Poukázal aj na stav v domácej politike a ekonomike, kedy by chcel výrazne zvýšiť reálne príjmy ľudí, zaviesť vyššiu podporu pre ľudí s nízkymi príjmami, ako aj posilniť vyššiu pôrodnosť obyvateľstva.

V oblasti obrany hovoril o potrebe udržania silnej národnej bezpečnosti a kľúčových zbraňových systémov.

Nový premiér a návrhy na zmenu ústavy majú vytvoriť zdanie nenahraditeľnosti

Vladimir Putin sa posledné roky obklopuje neznámymi a nevýraznými ľuďmi, ktorí takto nevytvárajú konkurenciu pre Putina. Tento obraz má vytvoriť zdanie nenahraditeľnosti a tiež potreby Putina aj po roku 2024, teda po skončení jeho funkcie prezidenta.

Odkaz Putina v jeho prejave o stave národa mal byť, že sa ruský režim zmení, no pravdou je, že to tak nie je. Naopak, hlavným odkazom je, že ako výmena premiéra, tak aj plánované ústavné zmeny, by ho mohli dostať do pozície nenahraditeľného a do smrti ovládajúceho celú krajinu.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

75 rokov budovania mieru a bezpečnosti vo svete

24. októbra si svet pripomína Deň OSN. Ten má symbolizovať historický okamih, kedy do plat…