Domov Cestovanie Veľký čínsky múr: 8 zaujímavostí o tejto gigantickej stavbe

Veľký čínsky múr: 8 zaujímavostí o tejto gigantickej stavbe

0
0

Veľký čínsky múr je jednou z najväčších architektonických stavieb na svete a radí sa medzi najdôležitejšie symboly Číny. My sme sa pozreli na 8 zaujímavostí o tejto gigantickej stavbe, ktoré vám priblížia jej význam.

Múr má vyše 2000 rokov

Veľký čínsky múr začal vznikať už v roku 221 pred naším letopočtom. Trvalo stovky rokov, aby bol dokončený a nadobudol dnešnú podobu. Preto mu patrí aj prívlastok najdlhšej stavby z časového hľadiska.

Div sveta

Múr je najväčšou stavbou ľudskej histórie, a práve vďaka tomuto prvenstvu je táto stavba považovaná za jeden zo siedmich divov stredovekého sveta.

Najdlhšia stavba

Veľký čínsky múr nie je jednou súvislou stavbou, ale systémom na seba nadväzujúcich obranných opevnení. Jeho dĺžka sa preto nedá určiť jednoznačne.

Podľa viacerých odborníkov však dosahuje až 21 tisíc kilometrov a spolu má vyše dvadsaťpäťtisíc strážnych veží.

Pohľad z vesmíru

Dlho sa viedli polemiky o tom, či je možné túto stavbu vidieť z vesmíru. Dnes sa už vie, že z obežnej dráhy Zeme je múr naozaj možné vidieť, čo dokazujú i satelitné snímky.

Neplatí však tvrdenie, že múr je jedinou stavbou, ktorú možno z vesmíru vidieť, pretože z výšky 320 kilometrov sú viditeľné aj iné stavby.

„Najdlhší cintorín sveta“

Múry tejto megalomanskej stavby sa stali pohrebiskom mnohých stavebných robotníkov, vojakov, ľudí na nútených prácach či dedinčanov.

Vysilení od ťažkej práce, hladu a zimy zomierali a ich telá boli zamurovávané do stien stavby. Z tohto dôvodu sa Veľký čínsky múr nazýva aj Najdlhší cintorín sveta či Múr sĺz.

Prezývajú ho aj „Dračí chrbát“

Veľkému čínskemu múru sa občas pre spôsob, akým sa vinie krajinou a „lemuje“ vrcholky kopcov a hôr, hovorí i „Dračí chrbát“.

Zapísaný v UNESCO

Od roku 1978 je Veľký čínsky múr zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Dnešná podoba

Dnes však múr už nie je v perfektnom stave. Skôr naopak. V odľahlých oblastiach ho miestni obyvatelia dokonca rozoberajú na stavbu svojich domov a príbytkov, čo by robiť samozrejme nemali…

Radoslav Hoppej, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…